Související články
Jaký úl vybrat?
Úl je místo, kde včelstvo bydlí. Pro každé včelstvo budete potřebovat jeden úl. Otázkou je jaký?
Otázka první a základní - chcete spolehlivý včelařský mainstream, a nebo hledáte nějakou levnou či více přírodní variantu?
"Přírodní" úly
Takto označím úly, které jsou alternativou k tomu, co se běžně používá. Takovou alternativou by jistě byly historické košnice nebo kláty. U nich ovšem včelí dílo není rozebíratelné; v takovém případě vám hygiena může nakázat takové včelstvo zničit, pokud se vyskytne sebemenší nebezpečí že vaše včely mají nějakou nebezpečnou chorobu (většinou mor).
Z alternativních úlů, které mají rozebíratelné dílo, znám pouze Mednou krávu.
Proč tyto alternativní úly zvolit? V zásadě ze dvou důvodů - jednak vám přirozenější včelaření může připadat lepší z osobního hlediska, a druhak je nepochybným faktem že použití alternativního úlu vám drasticky sníží nákady na začátek včelaření. Pokud si to tedy chcete "jen tak nezávazně zkusit", tak alternativní úly jsou jasná volba.
Moderní úly
V současné době je prakticky jedinou doporučovanou moderní volbou nástavkový úl. Je to to nejlepší, co jsme pro včely i včelaře vymysleli, a proto se budu věnovat právě jemu. Starší typ rámkového úlu se zadním přístupem je po všech stránkách horší a nemá cenu si ho pořizovat.
Pořizujeme-li nástavkový úl, je třeba se rozhodnout pro jakou rámkovou míru. Po světě existuje minimálně deset, ale pravděpodobně i víc než dvacet možných rozměrů rámku, které jsou někde obvyklé nebo standardní. U nás byla takovým standardem dlouho míra 39x24 (tedy rámek 39cm široký a 24cm vysoký), a proto ji tady pořád vlastní hodně včelařů. Možností je tedy hodně, tak jakou zvolit?
Prakticky každá míra má svoje zastánce a odpůrce. Dobré je, že včelařit se dá s každou, a že včelám je to v podstatě jedno - přizpůsobí se všemu. Začátečníkovi bych doporučil - zjistěte si jakou rámkovou míru používají včelaři v nejbližším okolí a pořiďte si tutéž. Je to obrovská výhoda v situaci, kdy pro vás takový včelař bude vytvářet oddělky. Jestli se vám nechce s okolními včelaři nic řešit, pořiďte si tu rámkovou míru, ke které nejsnáze seženete rámky i úly a příslušenství. Za sebe můžu říct, že rámková míra 39x24 mi nijak zvlášť nevadí, takže ji používám. Jen menším problémem je, že nástavek plný medu je v této míře hodně těžký. Pokud by mě někdo s pistolí u hlavy nutil rámkovou míru změnit, sáhl bych asi po tzv. nízkých nástavcích - to jsou nástavky a rámky s výškou okolo 17cm, kterých se na každý úl používá víc. Výhodou je větší členění úlu a menší hmotnost plných nástavků. Silně ale doporučuji držet se jediné rámkové míry - pokud budete mít každý úl jiný, začnete pak v tom mít zmatek.
Další velké debaty se vedou okolo zateplení úlu - nástavky totiž mohou být jen ze dřeva (tzv. tenkostěnný nástavek) a nebo ze dvou vrstev dřeva s mezerou vyplněnou polystyrenem. Dělají se dnes i celopolystyrenové úly. Říká se, že v nezatepleném úlu včelstvo začne v zimě později plodit, což je dobré proti parazitům, ale také že má větší spotřebu zásob. Já mám nástavky uteplené, prostě proto, že tam, kde jsem je kupoval, tenkostěnné neprodávali, takže jsem to nemusel řešit. Faktem je, že jako obvykle se včely přizpůsobí obojímu, takže nejde o otázku života a smrti.
Jeden takový nástavkový úl i s rámky stojí okolo 2000 - 2500 Kč, takže je to docela velký výdaj. A vyrobit si takový nástavek a rámky svépomocí není vůbec jednoduché, musíte mít určitou truhlářskou zdatnost, přesné měření a vhodný materiál. Pokud si chcete včelaření jen tak zkusit, tak se vám do toho nechce vrazit moc peněz. Proto je ze začátku dobré zvážit včelaření v alternativním úlu.