Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Nástavkový úl

Nástavkový úl je typ úlu s nejlepšími vlastnostmi pro včelaře i pro včely. Pokud nechcete jít cestou alternativy (např. medná kráva), tak nástavkový úl je jednoznačná volba. Nástavkový úl je po všech myslitelných stránkách lepší než dřívější rámkové úly se zadním přístupem.

V čem nástavkový úl spočívá? Skládá se z dílů, která se dají rovnat na sebe a dohromady tvoří úl. Je to taková skládačka, dá se rozebírat a sestavovat jinak - a to právě dává včelaři hodně možností a usnadňuje práci.

Rámky

Rámky se vyplatí blíže rozebrat. I když se experimentovalo s kdečím, dělají se téměř vždy dřevěné. Skládají se ze čtyř dílů - horní a dolní loučky, a dvěma bočnicemi. Horní loučka je delší, aby se to za ní dalo zavěsit do nástavku. Díly mohou být secvaknuté sponkami nebo stlučené hřebíčky (nezáleží na tom). Rámek musí mít zajištěno že mezi ním a sousedními rámky bude mezera kolem 1cm, aby včely dva sousední plásty nespojily. To se dá zajistit buď zvláštním profilem bočnic (nahoře jsou širší) a nebo pomocí natlučených špuntíků, které fungují jako mezerníky. Druhá varianta je levnější a tedy rozšířenější.

Rámek dále musí být nadrátovaný - horní a dolní loučka má v sobě několik děr, skrz které se protáhne křížem krážem drátek. Až včely do rámku postaví plást, bude se drátek nacházet uvnitř něj a tím plást zpevní, což je naprosto nezbytné k tomu, aby ho později bylo možné vytočit v medometu. Drátek také umožňuje natavení mezistěny.

Před vložením rámku do úlu musíme zajistit že včely postaví plást opravdu na něj, a nikoli nějak nakřivo přes několik rámků. Toho se obvykle docílí natavením mezistěny pomocí trafa a elektřiny. Pokud nám jde pouze o toto "předkreslení" plástu, pak stačí použít tenký proužek mezistěny v horní části rámku. Druhou možností je mít horní loučku ve tvaru hranolu se špičkou směrem dovnitř rámku - to včelám stačí, ale takové rámky jsou zase dražší a hůře se shání.

POZNÁMKA: horní a dolní části rámku se říká "loučky". Zpočátku jsem měl zato, že jde o poetický název odvozený ze slova "louka", nicméně jako to vypadá, je to spíš zdrobnělina od slova "louč". Louč je totiž podlouhlá štěpina dřeva se kterou se dříve svítilo. Dnes se loučky řežou moderní technikou, dříve se ale štípaly, a proto tam podobnost s loučemi byla. Vyráběly se v podstatě stejně.

Charakteristiky nástavkového úlu

Nástavkových úlů existuje spousta typů. Toto jsou jejich možné charakteristiky.

 


Základní úl - dno, jeden nástavek, střecha
Základní úl - dno, jeden nástavek, střecha
Základní úl rozložený
Základní úl rozložený
Takto jdou do nástavku rámky
Takto jdou do nástavku rámky