Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Odběr medu

Odběr medu je hlavní údálost ve včelařově roce. Právě při ní získává hlavní plody své práce.

Začíná to vlastním odběrem plástů - tedy otevřít úl, vytahovat rámky, a rozhodovat se který odebereme a který ne. Staří včelaři s primitivními úly typu klátu se rozhodovat nemohli - museli prostě brát plásty naslepo a věřit že tam ten med bude. Tedy - úplně naslepo to nebylo, naopak v tom byl systém, ale přesto včelař, když plást vyřezával, nevěděl, co v něm vlastně najde.

V současné době s rozběrným dílem (rámky) máme možnost plást vytáhnout, prohlédnout a rozhodnout se jestli ho vezmeme. Rozhodujeme se podle přítomnosti plodu na plástu (když tam je, neměli bychom plást brát, jelikož tím včely zbrzdíme v rozvoji) a zralosti medu (aspoň polovina buněk se zásobami by měla být zavíčkovaná, abychom měli jistotu, že med bude dostatečně zahuštěný a nebude se kazit).

Píšu, že se rozhodujeme podle "přítomnosti plodu na plástech". Při odebrání medu bychom měli plod poškozovat co nejméně, abychom nebránili včelstvu v rozvoji. Historický včelař s nerozběrným dílem toto řešit nemohl, ale my s rámky už můžeme a měli bychom, jelikož je to pro včely jednoznačně prospěšné. Takže plást, na kterém je o něco víc než pár larviček plodu, už by měl pro včelaře být tabu. Z toho tak nějak vychází že velkým nepřítelem moderního včelaře je plást (resp. rámek s plástem), který obsahuje dost medu i plodu. Vzniku takovýchto plástů můžeme zabránit pomocí vhodné provozní metody; nejsnáze představitelným způsobem, jak toho docílit, je použít mateří mřížku, ale existují i jiné způsoby (např. medná komora). Více o tomto viz Oddělení plodu a zásob

Je třeba zdůraznit, že včelař by NIKDY neměl odebírat všechen med co v úlu je. Včely i uprostřed léta potřebují určité zásoby, třeba pro případ špatného počasí. Nechte jim zásob dostatek, aby nebyly ve stresu a nemusely omezovat plodování, což by je zarazilo v dalším rozvoji.

Každý vybraný plást ometeme od včel (a nebo např. včelým výkluzem zajistíme že tam nebudou) a uložíme si ho tak, aby se k němu včely nedostaly - nejjednodušší je asi mít s sebou nástavek překrytý prostěradlem. Do nástavku plást vždycky pověsíme a prostěradlo hned zase přehodíme, aby tam včely nenalezly. Jakmile je plástů dost, odvezeme si je na místo, kde z nich budeme med získávat.

Teď musíme získat med z plástů 

Pokud máme plásty v rámcích a vytáčeli jsme medometem, můžeme je vytočené zase vrátit do úlu, nebo s nimi prostě naložit tak, jak nám velí naše provozní metoda. Pokud jsme med nechávali vykapávat, máme teď trosky plástů jako výchozí materiál k získání vosku.

Jak odstranit včely z medových plástů

To je samozřejmě zásadní otázka, kterou při medobraní nemůžeme opomenout. Nejběžnější a nejméně náročné na vybavení je ometání - na to potřebujete jen smetáček. Každý jednotlivý plást vytáhneme z úlu, ometeme z něj včely, a hned ho šoupneme do připraveného prázdného nástavku a zakryjeme plachtou nebo kusem prostěradla, aby se na něj létající včely nevrátily. Když je nástavek plný, můžeme vytáčet.

V současné moderní době jsou k dispozici i různé elektrické ometače nebo ofukovače včel. Umožní nám omést včely snadno a rychle, ovšem za mnohonásobně vyšší pořizovací cenu, a nutnost dovádět ke včelám elektřinu (např. z autobaterie). Jsem toho názoru, že v malém včelařském provozu (cca kolem 10 včelstvech) o tom nemá ani cenu uvažovat. Pokud ovšem máte rádi techniku, tak vám to nevymlouvám.

Důležité je, že existuje ještě zcela jiný přístup k odstranění včel. Včelí výkluz je jakýsi nizoučký nástavek, obsahující chodbičky, které včelám umožní projít pouze shora dolů, ale ne naopak. Pokud den před vytáčením medu výkluz vložíme mezi medník a zbytek úlu, včely postupně z medníku vylezou, ale nebudou se mocí vrátit. Druhý den tedy jsou plásty z medníku zce bez včel a odpadá ometání. Leoš Dvorský používá vtipnou alternativu včelího výkluzu - mezi medník a úl vloží neprůchodnou fólii, a v medníku otevře očko. Včely z medníku večer přeletí dolů k matce, a ráno v medníku tedy nebudou.

Včelí výkluz vypadá elegantně, má ovšem jeden háček - medník bez včel přes noc vychladne a med v buňkách je potom ráno mnohem méně tekutý než by byl za vyšší teploty. Med se pak hůř vytáčí v medometu a trvá to déle. Záleží jen na nás (a na konkrétní situaci) jak moc nám to vadí, a nebo jestli máme možnost nechat plásty před vytáčení ještě v teplé místnosti zahřát.