Související články
Získávání medu z plástů
Máme plásty s buňkami obsahujícími med, a ten chceme dostat ven. Tož jak na to?
Nejlepší známý způsob je vytočení medu pomocí medometu. Medomet není nic jiného než odstředivka, do které dáme několik rámků s odvíčkovanými zásobami a roztočíme ji (ať už klikou nebo motorem) - med díky odstředivé síle vystříká ven a steče do připravené nádoby. Medomet je nejúčinnější způsob jak dostat med z plástů.
K použití medometu je ale potřeba splnit určité předpoklady. Zaprvé je třeba používat normální rámky s drátováním, nebo nějakým jiným vyztužením plástu. Na plást totiž v medometu působí značné síly, a pokud by vyztužený nebyl, tak se prolomí nebo rovnou rozdrtí. Z toho důvodu není dost dobře možné ani vytáčet plásty BEZ rámků, nepř. vyřezané z klátu. Dále je třeba jmenovat jedno důležité negativum medometu, a to vysoká pořizovací cena (která se pohybuje mezi 15 - 50 tisíci kč). V současné době se v podstatě nepředpokládá že by včelař získával med jinak než medometem; jenže právě vysoká cena je důvodem, proč by zájmový včelař s několika málo včelstvy měl zvážit i jiný způsob získávání medu. Dá se ale samozřejmě pořídit i starší medomet za mnohem příznivější cenu.
Historický způsob je vykapávání medu. Na to je potřeba nádoba, do které vložíme cedník. Plást s medem potom rozřežeme (nebo i rozstříháme nůžkami) na co nejmenší kousky, které padají do cedníku. Med z nich postupně vytéká do nádoby, zatímco kousky vosku zůstávají ležet na cedníku. Tento postup je mnohem méně účinný než medomet, a na kouscích vosku zbývá ještě docela dost medu který nevykape. ALE POZOR! Neznamená to že bychom tento med nedokázali využít. Zbytky vosku totiž můžeme na den namočit do vody a potom přecedit. Získáme tak medovou vodu vhodnou ke kvašení medoviny. Výroba medoviny se pak stává nedílnou součástí včelaření, bez ní bychom medem opravdu plýtvali. Metodou vykapávání medu podle mého názoru není třeba opovrhovat z důvodu zastaralosti, a pořád ji můžeme používat - pokud chceme ušetřit za dosti drahé vybavené k modernímu vytáčení medu, a nebo pokud chceme včelařit bez klasických rámků.
Med lze z plástů také vymačkávat - to je další historická metoda. Je to o něco produktivnější než vykapávaný med, ale zase se do medu dostane víc nečistot. Z plástu si ulomíme kus tak akorát do ruky, a přímo nad nádobou (bez cedníku) z něj hnětáme kuličku. Med samozřejmě odtéká mezi prsty, ale vosk tvarujeme do koule, takže se nám drží v rukách. Přesto ale se část vosku rozdrtí a do nádoby spadne. Cedníkem se tomu dá trochu pomoct, ale ne to úplně vyřešit.
Med obsahující voskové zbytky se dá trochu vyčistit čeřením. Spočívá to prostě v tom, že se med nechá aspoň den v klidu ve velké nádobě. Vosk je totiž lehčí než med, stoupá nahoru a odtamtud ho potom můžeme sebrat. Není to ale samospasitelné.