Jak se chodí "do včel"
Jak jste se možná už někde kolem dočetli (nebo se teprve dočtete), včelař by měl otevírat úl (takzvaně "chodit do včel") jen málo, aby tím včely zbytečně nevyrušoval. Nicméně právě to chození "do včel" je pořád nejdůležitější co včelař se včelami dělá. A je to taky to, čeho se začátečník nejvíc bojí, resp. co si tak docela nedovede představit. Jak to tedy obvykle probíhá?
(píšu to pro klasický nástavkový úl, pokud máte jiný, tak si to přizpůsobíte. Základní zásady jsou stejné)
0) Nejvhodnější doba k otevírání úlů je krásný letní den, kdy většina létavek je venku z úlu a pracuje. Naopak nejméně vhodné je to před bouřkou, kdy se všechny létavky vracejí a vůbec jsou z toho na nervy. I jinak hodné včely dokážou být před bouřkou neuvěřitelně vzteklé.
1) Než vyrazíte do včel, vezměte si s sebou všechno, co budete potřebovat. Prakticky vždycky to bude dýmák, sirky, troud, ochranné pomůcky a rozpěrák, a je dobré mít s sebou i smetáček. Já to mám všechno připravené v tašce, kterou s sebou vždycky beru, takže to nemusím pokaždé dávat dohromady. (Poznámka - s tou taškou to ve skutečnosti vymyslel můj táta, abych se nechlubil cizím peřím :-) )
2) K úlům nikdy nechoďte zepředu od česna. Včely vás nechtějí bodnout, ale když se jim připletete do letové dráhy, tak jim to bude vadit. Pokud chcete jen pozorovovat česno, jděte k nim zboku, pokud budete úl otevírat, běžte zezadu. Zezadu včelám nevadíte, tam žádné nelétají.
3) Připravte se k otevření úlu. Na úlech je obvykle nějaká ochrana před děštěm - vlnitý plech například - zatížený třeba kamenem. To dejte pryč. Pak si naplňte dýmák troudem a zapalte (nejlépe se to dělá s dýmákem položeným na jeho měch, nikoli normálně postaveným). Zavřeným zapáleným dýmákem je potřeba trochu zadýmat, aby se to uvnitř rozhořelo. Nasaďte si všechny ochranné pomůcky co používáte.
4) Odklopte střechu úlu. Pod ní je nějaká fólie nebo kryt, tak ten dejte stranou taky. Hned pod něj ale foukněte jednu nebo dvě dávky z dýmáku. Fouká se po povrchu rámků, nikoli dovnitř mezi ně. Včely pak nezačnou vylétat ven (tedy ne moc), ale místo toho zalezou na plásty, což chceme.
5) Postupně odeberte shora všechny nástavky, které nechcete prohlížet, a dejte je stranou. Včely jsou na plástech, takže se nemusít bát že z nástavku nějak vypadnou nebo ve velkém vylezou. Pokud jsou nástavky slepené a nejdou oddělit, rozpačte je rozpěrákem.
6) Už jsme v nástavku který chceme. Rozpěrákem pohněte s nejkrajnějším rámkem, chyťte ho za horní loučku a opatrně vytáhněte. Máte ho venku i se včelama, odložte ho někam na bok. Nejlépe tak, aby stál a nikoli ležel - pak by z něj vytékal obsah. Nejlepší je opřít ho zboku o úl, nebo mít vedle jeden prázdný nepoužívaný nástavek, do kterého si rámky odložíte. Vytažením prvního rámku jste získali prostor pro hýbání s ostatními.
7) Pomocí rozpěráku si odlepte vždy na obou stranách horní loučku od dalšího rámku, a pak ho opatrně vytáhněte. Teď ho můžete prohlédnout a provést co uznáte za vhodné. Rámek pak položte zase vedle, nebo (pokud už je v nástavku dost volného místa) do volného místa. Dělejte to opatrně, ať plásty zbytečně nepoškodíte nebo nerozmačkáváte včely.
8) Tímto způsobem berete rámek po rámku, nebo prostě děláte to, co jste přišli dělat. Pokud včely začnou příliš létat kolem, foukněte po povrchu nástavku zase párkrát z dýmáku. Včely co lezou po plástech vám nevadí, ty si vás nevšímají. Když náhodou dostanete žihadlo, nezačněte panikařit. Odložte zvolna to, co máte zrovna v ruce, včelu smeťte rukou nebo smetáčkem, žihadlo opatrně vezměte mezi palec a ukazováček a vytáhněte. Trochu to bolí, ale žádná hrůza.
9) Pokud z plástu ometáte včely, zásadně je ometejte přímo do úlu, před něj, nebo vedle něj. Nejjednodušší by bylo omést je za úl kde stojíte, to ale nedělejte V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ. Včely vám pak polezou pod nohama, budete je rozšlapávat, a ostatní vám polezou po nohou a do nohavic. Včely lezoucí pod nohama jsou mnohem nepříjemnější než ty létající.
10) Když jste dokončili co jste potřebovali, narovnejte rámky zpátky do takového pořadí, v jakém mají být, narovnejte zpátky nástavky, nahoru dejte fólii a stříšku, a úly zakryjte ochranou před deštěm. Posbírejte všechno co jste si přinesli a odejděte. Teprve v bezpečné vzdálenosti si sundejte kuklu.