Mezistěny
Viděli jste někdy voskovou svíčku, co je stočená z plátu vosku posetého včelími šestiúhelníčky? Tak takovému plátu se říká mezistěna. Není to nic přirozeného - vosk byl roztaven a mezistěna z něj byla strojem vylisována (ano, včetně těch šestiúhelníčků). Proč se to dělá?
Když včelám přidáváte nové rámky (například při přidání nástavku), není dobré dát jim je prázdné. Ve větším prostoru tvořeném prázdnými rámky začnou včely stavět často našikmo, takže plásty leží přes rámky napříč. Jeden rámek pak není vůbec možné vytáhnout, a celé dílo pak nezbývá než vyřezávat. Pokud jim do rámku předem natavíte "šablonu" v podobě voskové desky, pak budou stavět na ní a plást bude postaven tam, kde má být. Dalším (ne-li hlavním) důvodem pro zavádění mezistěn byla snaha ušetřit včely stavění plástů, aby mohly více energie věnovat nošení medu. Tak to ale nefunguje (věnuji tomu jeden text), takže pro mě je klíčová právě ta funkce šablony.
Faktem je, že mezistěny se musí kupovat a nejsou úplně levné. Včelařské prodejny často nabízejí výměnu voští (tj. prázdných nevytavených plástů) s menším doplatkem za mezistěny. To cenu znatelně sníží, ale zároveň vás zbaví možnosti využívat vosk na něco jiného, tedy kromě těch mezistěnových svíček. Občas se také mluví o riziku nákazy včel z cizího vosku v mezistěnách.
Moje filosofie je nechat včely stavět co nejvíc a dávat do toho peněz co nejmíň, takže se snažím ušetřit i na mezistěnách. Jelikož mi jde jen o funkci šablony v rámku, rozřežu mezistěnu na tenké proužky, a k horní loučce rámku na drátky natavím jen ty. Z jedné mezistěny takto naplním rámky v celém nástavku. Ukazuje se, že takový proužek včelám jako šablona úplně stačí, při stavění zbytku plástu už "neuhnou".