Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Související články

Jak chytit roj

Roj se během své existence přesouvá dvakrát - jednou z úlu na provizorní vyčkávací stanoviště, potom po několika dnech ze stanoviště do nové dutiny nebo úlu. Roj nelze zachytit ve chvíli kdy přelétává, je nutné počkat až si sedne, a dívat se kde to bude. V zásadě můžeme buď roj sebrat v době, kdy sedí na stanovišti, a nebo ho přesvědčit, aby se po opuštění stanoviště usadil právě do našeho úlu a nikam jinam. Pokud roj stanoviště opustí a do našeho úlu nejde, je velmi těžké najít kde se vlastně nakonec usadil. Při druhém letu je roj schopný překonat o dost větší vzdálenost, a mně se ještě nepoštěstilo vidět roj jak odlétá; protože většinou sedí v místech, která tak často nekontrolujete.

Získání sedícího roje

Nejlepší je roj odebrat z mezistanoviště, protože tam máte jistotu, že když roj máte chycený, nikam vám neuteče. Na druhou stranu to může obnášet krkolomné lezení po žebřících, a ve velkých výškách to vůbec nemusí být proveditelné. Pro chycení roje lze použít v podstatě jakoukoli krabici, nicméně často se používá tzv. rojáček. To je poměrně šikovná dřevěná bedýnka s popruhem, dýchacími otvory, malým zavíratelným česnem a podobnými vychytávkami. Rojáček navíc ve víku mívá kruhový otvor pro zasazení tzv. smyku - jakéhosi velkého trychtýře, s jehož pomocí můžeme včely do rojáčku snadno sesypat. Roj lze ze svého stanoviště dostat třemi způsoby:

Sklepnout. To je dobré pokud roj sedí na konci tenkých větví, a spíš na nich tvoří visící hroudu, než aby je obaloval. Pod větev postavíme nebo pověsíme otevřený rojáček (ideálně se smykem), a do větve s rojem silně bouchneme tyčí. Hrouda roje se celá utrhne a včely žuchnou přímo do rojáčku. Pokud je roj nějak rozumně nevysoko nad zemí, lze roj i sklepávat rovnou do prázdného nástavku úlu s otevřenou střechou (a nebo třeba do prázdné medné krávy).

Já se sklepáváním nemám moc dobré zkušenosti. Pokud roj větve spíš obaluje než aby ne nich dělal hroudu, tak sklepnutím srazíte jen část roje, a ostatní včely začnou divoce lítat a bránit se. Zkoušel jsem roj sklepávat dvakrát (pravda, asi v ne úplně ideálních situacích), nikdy to nezabralo, takže teď dávám přednost odstřižením i s větví.

Odstříhnout i s větví. To lze pokud včely sedí na tenčí větvi (většinou na více větvích), které se dají odstříhnout zahradnickými nůžkami, a nebo aspoň odříznout malou pilkou. V tom případě vylezeme k roji, opatrně ostříháme konce větví za rojem (abychom nenosili zbytečně velký kus), pak odstřihneme větev kousek před rojem. Tím získáme kus větve i s rojem, tu opatrně sneseme dolů a dáme do rojáčku, nebo rovnou do úlu. Někdy to musíme dělat na několikrát, protože roj sundáváme po kusech, když je na několika větvích.

Omést. Pokud se roj usadí kolem kmene stromu nebo kolem něčeho co se nedá jen tak uříznout a odnést, nezbývá než ometat. Rojáček postavíte nějak vhodně pod roj a smetáčkem do něho včely smetáte. Je docela šikovné předtím roj postříkat trochou vody z rozprašovače, protože potom se včely nemají tendence rozlétat kolem, ale prostě jen ochotně padají dovnitř.

Ať už získáváte roj jakýmkoli způsobem, nemusíte nutně do rojáčku dostat všechny včely. Při manipulaci nějaké včely jistě zůstanou na větvi a další budou zběsile lítat kolem, ale to nevadí, důležité je dostat do rojáčku matku. Pokud se povede a necháme v rojáčku otevřené česno, tak se tam ostatní včely nakonec stáhnou taky, a pak teprve můžeme česno uzavřít. Kde matka v roji je nevíme přesně, ale bude někde v centru chomáče. Když do rojáčku dostaneme hlavní centrální část roje, máme vyhráno.

Ještě upozornění - všude najdete fotky včelařů kteří jdou na roj v trenkách a tričku, bez jakýchkoli ochranných pomůcek. Taky se tvrdí že rojové včely neštípou. Nevím, možná to přijde s časem nebo zkušenostmi; já už jsem nicméně při sundávání rojů dostal několik desítek ďobanců, takže už radši nemachruju, a vezmu si na roj kuklu i rukavice. A to i když normálně na včely rukavice nepoužívám.

Nalákání roje

Pokud si roj vybral takové mezistanoviště, že se na něj nedostaneme, můžeme ho zkusit nalákat do svého úlu. Roj na mezistanovišti si aktivně hledá nejlepší místo kde by se usadil, takže jim nabídneme to nejlepší místo v okolí. Roji se tam zalíbí a usadí se do něj. Je to zdaleka nejjednodušší způsob jak roj získat, je funkční ať se roj usadil kamkoli, ale zase není spolehlivý. I při nejlepší snaze se včely můžou rozhodnout že se jim u nás nelíbí a odletí někam do háje.

Jak nalákat roj? Připravte si úl, ať už používáte jakýkoli. Hodně pomáhá když úl vypadá jako dutina kde včely bydlely a pak ho opustily; což především znamená že to musí včelami "vonět". Do nástavkového úlu je dobré dát pár souší, nebo aspoň použít rámky sice už vytavené, ale pořád nedávno vytažené z jiného úlu. Jakékoli zbytky starých plástů po okrajích rámku jsou plus; totéž platí i třeba pro horní loučky medné krávy nebo interiéru košnice. Zároveň se ale nenechte strhnout a nedávejte jim tam samé souše; jedna nebo dvě stačí, zbytek ať si roj postaví. Roj je velmi natěšený že si bude stavět, a jen ať se na začátku usadí pěkně do čistého. Mám ozkoušeno že nástavek plný nových rámků s mezistěnami pomazanými medem neláká zdaleka tolik, jako úl s pár soušemi a starými rámky bez mezistěn. Dnes lze koupit i včelí feromony ve spreji. To jsem nikdy nepoužil takže nevím, ale teoreticky by to mělo fungovat stejně jako staré rámky z jiného úlu.

Úl samotný postavte někam pod roj a otevřete mu česno i očka dokořán. Úl je lepší nestavět přímo na zem. Včely obecně sídlí radši ve výšce, a jelikož je tam chceme nalákat, tak je dobré jim v tomto vyjít vstříc (samozřejmě jen dočasně; jakmile se tam roj přesune, úl zavřeme a přeneseme tam, kde ho chceme mít, výška nevýška). Ale pokud poblíž nemáte nic vhodného, na co by se úl dal postavit, tak samozřejmě nemáte na výběr.

Pak už nezbývá než čekat. Včely z roje úl najdou relativně rychle, a můžeme sledovat jestli provoz kolem úlu houste nebo ne (hustší provoz znamená že to zajímá stále více rojových včel, a to je dobře). Nic víc udělat nemůžeme. Roj se nakonec zvedne, a pokud se jim náš úl zalíbil, tak do něj zaletí (večer ho pak můžeme zavřít a přenést na správné místo). Pokud se nezalíbil, tak to poznáme až když bude roj beznadějně v čoudu.