Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Výměna matky

Lze se z různých zdrojů dočíst, že v úlu by neměla být matka starší než dva roky, protože potom je včelstvo už slabší a dává nižší výnosy, a proto bychom měli matku pravidelně po dvou letech vyměnit.

Toto je jedno z těch dobrých doporučení, které dokáží začátečníka od včelaření dokonale odradit. Jak tu matku má proboha vyměnit? Kde sežene novou, to si ji má vychovat? Chov matek je pro zkušené včelaře, a to ještě jen pro některé. Když ji bude kupovat, tak jak ji má shánět, kolik to stojí, a co vlastně s takovou koupenou matkou má pak dělat? Pro zkušenějšího včelaře to mohou být zajímavé otázky, ale pro člověka, který nikdy nevčelařil? Toho to jen utvrdí že včelaření se podobá vysoké magii, a vůbec by se o to neměl snažit.

Takže s výměnou matek se to má takto. Věřím že doporučení o výměně matek vychází ze statistického zkoumání, je opodstatněné a není úplně vycucané z prstu. Jenže na druhou stranu nerespektování tohoto doporučení nemá velké dopady, a je velkou otázkou jestli zvýšené výnosy způsobené výměnou matky vynahradí trable, které včelař s výměnou má. Zajetému zkušenému včelaři MOŽNÁ ano, pokud má provoz vhodně k tomu zorganizovaný, začátečníkovi ale určitě ne. Pokud nemáte pocit že byste chtěli prací se včelami trávit víc času, tak se na pravidelnou výměnu vykašlete, o mnoho nepřijdete.

Uvědomme si především, že k výměně matek dochází samovolně, a včelař o tom nemusí ani vědět. Zaprvé se matka vymění vždy když dojde k rojení. Za druhé, včely umí provést i tzv "tichou výměnu" - tedy vychovat novou matku, vyhnat starou, ale nerojit se s ní. Jelikož toho o včelách pořád ještě hodně nevíme, těžko si můžeme myslet, že vhodnou chvíli k výměně matky vyhmátneme lépe než včely samotné. I včely chtějí mít silné včelstvo, mají tedy stejný cíl jako my. Já vyznávám zásadu že v tomto bychom jim měli věřit a nevrtat do toho.