Související články
Množení včelstev, oddělky
Včelstvo se přirozeně množí rojením. Rojení je ovšem nekontrolovatelné, a hlavně má negativní důsledky na výnosy medu z vyrojeného včelstva - proto ho včelaři nemají rádi. Moderní úly s rozebíratelným dílem (rámky) umožnily umělý způsob množení včelstva, kterému se říká tvorba oddělků. A to je dnes nejpoužívanější způsob množení.
Oddělek vznikne tak, že do nového úlu vložíme několik plástů (na rámkové míře 39x24 se dávají dva až tři) z už existujícího včelstva. Aspoň na jednom plástu musí být dělničí plod, a v co nejnižší fázi vývoje (pouze vajíčka, nebo úplně nejmenší červíci). Zbytek nového úlu doplníme prázdnými rámky (resp. s mezistěnami). Do nového úlu poté ještě smeteme nebo sklepneme včely z několika dalších plástů zdrojového úlu, a nový úl potom zavřeme - celý, včetně česna. Chybějící plásty ve zdrojovém včelstvu nahradíme prázdnými rámky (s mezistěnami, nebo s číkoli jiným, jak jsme zvyklí).
Zdrojové včelstvo takto přišlo o trochu plodu a asi i zásob, a také o trochu včel. Pro zdrojové včelstvo to není žádná krize - má i tak dost včel a plodící matku, takže může vesele pokračovat dál, jako by se nechumelilo. V novém úlu jsou dva až tři plásty obsahující plod i trochu zásob, jsou tam včely různých věkových kategorií (některé už byly na přesouvaných plástech, další jsme tam smetli), ale chybí matka.
V nové úlu se tedy nyní nachází menší skupina včel, schopná se o něj postarat. Včely nicméně vědí že jsou někde, kde být neměly, a pokud bychom úl nechali otevřený, zase by se vrátily do původního. Je tedy třeba nechat ho zavřený aspoň jeden den, a během té doby si včely na nové místo zvyknout. Současně také zjistí, že ve svém úlu nemají matku, a přejdou do "nouzového režimu" - pokusí se matku vychovat z existujícího plodu, který v plástech je. Víme, že dělnice se rodí ze stejných vajíček jako matky, a záleží jen na druhu potravy, kterou dostávají. Proto včely mohou v matku proměnit jakýkoli dostatečně malý zárodek v dělničině, a ty jsme jim v plástu dali. Včely si samy vyberou nejvhodnější zárodek, postaví kolem něj nouzový matečník a začnou z něho vychovávat matku. Jakmile je to takto zařízeno, včely pokračují v práci, nosí sladinu, starají se o plod, a čekají, až se matka vylíhne. Když se podaří, je oplodněna a začne klást, tak se oddělek promění v plnohodnotné včelstvo; jen zpočátku dost slabé.
Včelaři, který takto tvoří oddělek, bych dal tato doporučení:
- počítejte s tím, že se oddělek nemusí uchytit. Včelám se nemusí podařit matku vychovat, nebo se matka může ztratit během proletů. Takže je lepší si oddělků udělat víc.
- čerstvě usazený oddělek je velice slabý. Pokud nějaké včely už máte, a ty oddělek zmerčí, můžou mu vykrást zásoby, a tím ho během několika dnů zcela zlikvidují. Čerstvě utvořený oddělek potřebuje velmi malý vstupní otvor do úlu, aby ho i v malém počtu mohly ubránit. Nejlepší způsob, na jaký jsem přišel, je úlu zcela uzavřít česno, a pouze mu otevřít očko. Teprve až nová matka v oddělku začne plodovat, tak očko zavřete, a otevřete česno. Pokud máte tu možnost, tak ho otevřete jen na "malou díru" - to mají úly většinou řešené nějakou česnovou vložkou. Takto oddělek může zůstat až do příštího roku, kdy už z něj bude silné včelstvo a v létě mu můžete česno otevřít dokořán.
- Zásoby jsou vůbec pro oddělek v počáteční fázi důležité. Pokud mu dáme do startu zásob jen málo, může během horšího počasí nebo snůškové mezery umřít. Když tedy oddělek vytváříme, buď mu nějaké zásoby ze zdrojového včelstva dáme (stačí tak 2/3 plástu míry 39x24), a nebo ho co nejdřív po oddělení musíme přikrmit.
- na konci léta určitě zase zkontrolujte kolik si oddělek nanosil zásob, a dokrmte ho podle potřeby; oddělek přeci jen vznikl nouzově a včely nemusely mít dost času nanosit si dostatek zásob.
- je normální že se takto vytvořený oddělek nerozroste víc než do jednoho nástavku (na míře 39x24), resp. do velikosti normálního včelstva. Bez problému ho zazimujete v jednom nástavku, a rozšiřovat ho budete až na jaře.
Oddělek má pro včelaře velkou výhodu v tom, že rozmnoží včelstva aniž by omezovalo produkci medu ve zdrojovém úlu. Výroba oddělku dokonce snižuje šanci na vznik rojové nálady - protože ze zdrojového včelstva ubere včely. Včelaři tedy dělají oddělky poměrně rádi, a takovýto druh oddělku vám okolní včelaři jistě rádi udělají buď zadarmo, nebo za levno. Vhodná doba k tvorbě oddělku je od května do července. Později už by se oddělek nestačil do zimy rozvinout.
Jak zvýšit oddělku šance
Výše jsem popsal nejjednodušší tvorbu oddělku, spolu s upozorněním, že se to nemusí vždycky podařit. Jelikož by člověk rád měl jistotu, jsou způsoby jak oddělku zvednout šance.
Vytvořením silnějšího oddělku. Dooddělku můžete dát více než dva až tři plásty. Ne z jednoho zdrojového včelstva, to byste ho oslabili hodně, ale můžete naplnit třeba celý nástavek oddělku plásty poskládanými z několika zdrojových včelstev. Oddělek je pak hned od začátku silnější.
Přidáním matečníku. Pokud se zdrojové včelstvo chystá rojit a má už matečníky, uděláme dobře když jeden takový matečník dáme do oddělku. Ten tím pádem nebude muset dělat nouzový matečník, a už dostane matečník v jisté fázi vývoje, takže to do vylíhnutí matky nebude trvat tak dlouho. Navíc matky z přirozených matečníků mají větší šanci na úspěch. Matečníky se dají připravit i uměle, někteří včelaři to dělají, nicméně já ne, proto to tady nepopisuji.
Přidáním matky. Někteří včelaři se věnnují záměrnému chovu matek, a tyto matky se dají koupit. A třeba už oplozené. S takovou mátkou máme jistotu, že se oddělek začne rozvíjet hned a úspěch je potom prakticky jistý. Přináší to nicméně náklady na nákup matky, a tudíž se mi to moc nelíbí.
Přidáním matky 2. Jiná varianta přidání matky spočívá v tom, že do oddělku dáte ze zdrojového včelstva i jeho matku. Toto se vám občas podaří udělat i omylem. Oddělek tak bude mít hned od začátku svoji rozjetou matku, což mu v podstatě zajistí bezproblémový rozvoj. Zdrojové včelstvo ovšem o matku přijde. Je však třeba si uvědomit, že zdrojové včelstvo je silné, a tudíž se se ztrátou matky vyrovná mnohem lépe.
Dlužno podotknout, že pod pojmem "oddělek" může každý včelař rozumět něco jiného. Pro někoho je oddělkem to, co jsem výše popsal, pro jiného tam musí být matečník, pro dalšího i ta matka, a pro ještě dalšího je to oddělek s matkou, který dostal nějaký čas na rozvoj, tudíž jde prakticky o malé ale hotové včelstvo. Když se chystáte koupit si oddělek, ujistěte se o jakou variantu se jedná. Cenový rozdíl mezi první a poslední variantu bude velký.