Zimování
Včely se přes zimu shluknou do tzv. zimního chomáče, a celou zimu usilovně bzučí, čímž se zahřívají. Celý chomáč pomalu postupuje po plástech se zásobami, včely je postupně konzumují, a doufají, že jim do jara vystačí. Tu a tam nějaká včela zhyne a spadne na podložku. Někdy během ledna obvykle matka začne plodit, aby na jaře měla připravenou novou čerstvou generaci včel.
Co rozhoduje o tom, zda včelstvo ve zdraví přečká zimu?
Zásoby
Včelstvo nutně potřebuje zásoby - tedy med, nebo aspoň cukrový sirup, kterým bylo na podzim nakrmeno. Zásoby jsou to, na čem přežití včelstva stojí a padá. Podle měření Leoše Dvorského spotřebuje průměrné včelstvo během zimy cca 11kg zásob; jenže tohle číslo může poměrně hodně kolísat oběma směry. Malé včelstvo během dobré zimy spotřebuje třeba jen 6kg, zato velké včelstvo během nedobré zimy zkonzumuje přes 15kg jen to hvízdne.
Včelař by se měl snažit včely nestresovat nedostatkem potravy, takže na podzim by měl zajistit tolik zásob, aby to dalo. Minimálně 15kg, ale spousta včelařů dává 20 - 25kg. "Zajistit" neznamená jen "nakrmit" - může se taky jednat o ponechání dostatečného množství zásob, které si včely samy nanosily.
Rozložení zásob
Včely v zimním chomáči nemají možnost chodit kam je napadne. Chomáč se pohybuje po plástech pomalu a postupně, a je velmi důležité, aby zásoby byly u sebe, "bez děr". Pokud chomáč při svém postupu narazí na plást bez zásob, může se stát, že se přes něj vůbec nedostane - včely umřou dřív, než v chomáči dokážou mezeru v zásobách překonat.
Včely samy záměrně mezery nedělají, takže se s takovým problémem obvykle nesetkáte, nicméně je na to třeba myslet při podzimních případných operacích s plásty.
Nízká teplota
Jaksi navzdory lidské intuici nízká teplota NENÍ pro včely velký problém. Včely umí s teplotou velmi dobře pracovat. Ano, přes zimu musí být shluklé v chomáči, ale v rámci něj udržují teplotu vcelku bez problémů i za velkých mrazů. A dokonce samotné udržování teploty není ani příliš energeticky náročné.
Co zásobám přes zimu "pustí žilou" je plodování. Matka začíná plodit zhruba někdy v lednu, aby na jaře měla připravenu novou generaci pracovníků. Jakmile se začne plodit, spotřeba zásob prudce stoupne. Paradoxně včely spotřebují víc zásob při teplé zimě (kdy matka začne plodit brzy) než při studené. Ideální zima pro včely je krátká a mrazivá.
Prostor
Opět trochu navzdory intuci - velký či malý prostor nehraje při zimování roli. Včely v zimě nevyhřívají celý prostor úlu, nýbrž teplo drží pouze v rámci svého chomáče. To znamená, že je jim úplně jedno, jestli kolem sebe mají tři prázdné nástavky nebo jen jeden. Velikost prostoru začne hrát jistou roli na jaře, kdy včely chomáč opustí a začnou pracovat v celém úlu.