Dnes mi přišel balík s objednaným včelařským materiálem.
Byly tam kovové mateří mřížky, všude říkají, že jsou lepší než ty umělohmotné které jsme měli doposud. Potom umělohmotné mezerníky, to jsou takové plastové návleky na horní loučku a vrchní roh boku rámku a uděláte tím z klasického rámku rámek Hoffmanův. My totiž měli ze začátku v úlech plechové hřebeny, aby jsme nemuseli mít klasické mezerníky, které jsou přeci jen někdy nepraktické a překáží. Hřebeny nebyly špatné, ale nedalo se posouvat s rámky a při léčení Gabonem nešla udělat mezera. Tak jsme postupně hřebeny vyndali, zrušili je a nasazením těch umělohmotných návleků udělali vpodstatě Hoffmanovy rámky. Ty se nám zdají fajn.
No a taky nám přišla uteplivka z ovčí vlny a difuzní strůpková fólie. Ta má spoustu malých dírek a měla by z úlů odvádět těmito průduchy vlhkost.
Jelikož se dnes udělalo docela hezky, tak jsem sundal z úlů víka která máme zateplená 4cm polystyrenem a pod kterými jsou ještě ty sololitové poklopy které se dodávají k úlům. Rychle jsem sundal původní klasické strůpkové fólie, místo nich dal ty nové difuzní na ně ty sololitové poklopy které jsou asi 3cm vysoké, takže do nich přesně zapadla uteplivka z ovčí vlny (ta prý také absorbuje vlhkost). Nahoru jsem ještě vrátil ty velké dřevěné víka, tedy střechy s polyesterenovou výplní a teď by měly mít včelky nahoře pěkně teplo.
U jednich byla v rohu strůpkové fólie sražená voda, to se někde uvádí, že už možná plodují...
Každopádně obě včelstva se zdají silná, obsedají asi pět uliček. Jen si říkám, jestli je normální, že jsou už v horních truhlících (máme je ve dvou nástavcích) to už v tom spodním mají zásoby vebrané a přesunuly se do horního? Nebo se zase vrátí dolů a pokud tam ještě něco zbylo, tak to později doberou?
Dávali jsme jim 18 kg cukru a ještě jim nechali nějaký med který si nanosily (asi 5 kg) bude jim to stačit? Na podzim někteří včelaři psali, že zakrmili a v září když ještě koukali do včel, tak zjistili, že tím jak byl dlouhý podzim, ale žádná snůška, tak byly včelstva bez zásob... To se mi ale moc nezdá. Když jsme je koncem července zakrmili a ještě jim nechali jejich med, tak snad není možné aby už v září měly prázdno...
Samozřejmě jsem dnes vrchní nástavek nesundával, abych zjistil, jestli v tom spodním ještě mají zásoby, ale je normální, že jsou už nahoře?
Zdravím. Včely si normálně ukládají zásoby nahoru a na zimu se na ně přesunou - takže to je naprosto v pořádku. Krmení vypadá naprosto dostatečně. Úl v každém případě rozebírejte až na jaře při teplotě min. +10 stupňů. Plodit teď už můžou, je sice sníh, ale ne velký mráz, takže se jim do toho chce víc.
18.12.2018 (23:25) | Jan
http://svatojansti-psi.cz
Dobrý večer (čtu večer),
moc děkuji za hezký a perfektní představení včelaření. Těším se na jaro, až si včelky seženu. teď budu číst a vyrábět a držet se Vašich rad.
Chci Vám poděkovat za bezvadný stránky.Jsem zhruba v půlce webu a těším se na druhou. Zatím jsem ve fázi zvažování, "jak začít včelařit"..Přehledně a zajímavě sdělujete přesně to, co člověk v začátcích potřebuje..Moc děkuju, hodně mi to pomohlo. Ať se Vám i včelkám daří :)
Je půlka října a nám se pořád na česnech objevují trubici. Je to normální? Není jich nijak mnoho a včely je spíš vyhazují, ale přesto tam stále jsou.. Loni po nich v půli srpna nebylo památky...
Asi za to může počasí, přeci jen je pořád hezky. Tohle ale stejně musíte nechat na včelách, nic s tím nenaděláte.
14.10.2018 (09:04) | Vlasta
Tak ti trubci byly ve včelstvu až do jeho skonu začátkem roku. V podmetu byla stále spousta mrtvých včel i trubců a to až do konce roku 2018. Na podložkách ale bylo vidět den ode dne méně uliček z víček až druhého ledna nic. Úl jsme rozebrali, vymetli z varoa dna lopatku mrtvých včel v nichž byla stále asi třetina trubců, také mrtvých. Zásob měly dostatek, ale poslední mrtvé včely na jednom plástu měly hlavy v buňkách a zemřely hladem. Přitom pět cm nad nimi byly na tom samém rámku v rohách zavíčkovaný med a ostatní rámky také plné zásob, dostaly 18 kg cukru. V jednom plástu byl ještě mrtvý zavíčkovaný plod a na některých plástech měly naražené misky na matečníky. Jednalo se o včelstvo které se nám ten rok vyrojily, mělo mladou matku a ta pěkně plodovala, pak to ale vzalo takový konec..
14.10.2018 (09:04) | Kaven
Tak to je smůla. Chápu správně že ti živí trubci tam najisto byli i v zimě? Že to nebyly jen mrtvolky, které tam zůstaly ležet z podzimu? Jestli je to tak, tak je to hodně podivné a včelstvo se rozhodně nechovalo normálně. Ale Ať to bylo co to bylo, včelař tohle neměl šanci spravit.
A včelstvo bylo od podzima pořád živé? Totiž během zimy včely vůbec neměly plodit a už vůbec ne zakládat matečníky. Jak to popisujete, tak mi to připadá jako když po vyrojení přišli o matku (asi při oplodňovacích letech), bez plodu si nemohly vychovat novou, a tak prostě přežívaly bez matky až postupně umřely. To by možná vysvětlovalo i ty trubce - pokud je včelstvo hodně dlouho bez matky, tak některé dělnice pohlavně dospějí v tzv. trubčice, které se chovají jako matky, kladou vajíčka, ale líhnou se z nich jen trubci. Je to poznat podle toho jak vypadají plodové plásty, viz tady: http://www.domaci-vcelarstvi.cz/o-vcelach/vceli-pohlavi.html .
Není to hezké, ale v říjnu se s tím nedalo stejně už nic udělat. I v září už bylo pozdě. Jednou jsem se pokoušel v září takovéto včelstvo zachraňovat koupenou matkou, ale k ničemu to nebylo a stejně přes zimu umřeli.
14.10.2018 (09:04) | Vlasta
Pro mě je to taky záhada.
Včelstvo se vyrojilo 18.června. Roj jsme chytli do rojáku a nechaly ho v něm do druhého dne. Druhý den jsme v rojáku starou matku nenašli ale v úle z kterého vylétly jsme mladou matku viděli. Přendali jsme tedy rámky se včelami z rojáku do nástavku a přes noviny je spojili (vrátili) zpět do včelstva. Po měsíci začalo včelstvu nabývat na síle a byl v něm klasický dělničí plod. Ale od toho října se v něm objevovalo stále spoustu trubců a živí byli na česně ještě začátkem prosince. Už od konce listopadu se ale v podmetu narozdíl od zbývajících dvou včelstev které máme, objevovalo mnohem víc mrtvých včel a trubců. Ti živí trubci tam podle mě museli být spolu se zbytkem včel až do konce prosince, kdy jsem na podložce našel poslední jednu uličku měli. Kontroloval jsem měl pravidelně po týdnu a z původních pěti uliček začátkem prosince se to rychle zmenšovalo až po novém roce nebylo na podložce nic a v podmetu lopatka mrtvých včelek a trubců. Ti tam museli všechny padnout až poslední prosincový týden, protože jsem mrtvolky ze sítě v podmetu pravidelně vymetal.
Včelstvo nijak silně varoa napadeno nebylo, přirozený spad do dvou brouků za dva dny. Při čištění úlu byl jeden rámek pěkně zaplodován dělničím plodem, žádný hrboplod jako když klade trubčice. Je ale pravda, že jsme ve včelstvu od červnového vyrojení nebyli, viděli jsme jen, že tam plod je a že jde do síly. Ten plást s plodem který jsme tam nyní našli, tam tedy mohl být už třeba od září. Zakrmování vybrali vždy nejrychleji ze všech tří včelstev a bez problémů zpracovali 18 kg cukru v roztoku...
No a ty matečníkové misky tam mohly také už třeba být od podzimu...
Bylo to ale takové trochu jiné včelstvo než ty zbylé dvě. Chováním i sílou. Po zimě 2018 bylo nejslabší, potom ale rychle zesílilo, vyrojilo se, dalo znovu dokupy a zemřelo...
14.10.2018 (09:04) | Kaven
Moje teorie mi připadá nejpravděpodobnější. Mladá matka po vyrojení v úlu byla, ale když létala za trubci, tak ji někdo sezobnul. Včelstvo bylo silné, takže vydrželo až do podzimu, ale mezitím se v něm objevily trubčice. Takové včelstvo už prostě není normální, tak na podzim nezabilo trubce, a nakonec umřelo z důvodu vysokého věku dělnic, které postupně stárly a neměl je kdo nahradit. Pokud ty zbytky mrtvého plodu vypadají jako hrboplod, tak by to byl úplně jasné.
3.10.2018 (11:15) | Ondra
Dobrý den po čase, </p><p>
chtěl bych se zeptat na krmení. Letos jsem vytvořil pár oddělků, které jsem začal hned krmit. Těstem. Ale při poslední kontrole o víkendu mi přijde, že mají hrozně málo zásob - tři-čtyři plásty 39x24. Dal jsem jim pro jistotu další těsto a roztok, ale přijde mi, že v té zimě už moc neberou. Mám to řešit spojováním, nebo to ještě do nich nacpat? Děkuji moc za odpověď. Ondra K. </p><p>
No, jeden plást znamená cca 2 - 2,5kg zásob. Je to lepší než nic, malému oddělku by to i mohlo stačit, ale celkově nic moc. No, dělat se včelama v tomto počasí cokoli je blbý, ale krmení je asi míň blbý než spojování. Pokud do nich ještě dokážete nacpat aspoň 5kg, tak by to mělo stačit. Pokud ne, tak buď spojovat, a nebo doufat že to nějak zvládnou. No a pro příště - tuhle inventuru je potřeba dělat nejpozději v půlce září, ale radši ještě v srpnu. Je na to dobrá mnemotechnická stará včelařská moudrost - "v září úl zavři" ... a už do něj nelez.
3.10.2018 (11:11) | 16.9.2018 (11:36) Odpovědět # X
Vlasta
Dobrý den.
Ještě se chci zeptat na zakrmování. Hned po vytočení posledního medu, tedy 19. července jsme včely zakrmili. Během týdne dostaly postupně 15 kg cukru v cukerném roztoku. Dávky byly pět litrů, tedy tři kila cukru denně a poslední dvě dávky už tak rychle nebral, tak je dostaly obden.
Jelikož jsem si nebyl jistý, jestli mají dost, tak jsme jim ještě 14. srpna dali jednu dávku, tedy pět litrů. Tohle krmení už ale braly čtyři dny, takže nebyl to takový fofr jak to červencové.
Dost se teď píše, že kdo brzy zakrmil, tak se může stát, že včely zásoby na zimu spotřebovaly už nyní a plásty mají prázdné. Moc se mi to nezdá, včely u nás ještě hodně lítají, nosí spoustu pylu a podle po ránu mokrých česen, bylo poznat, že třeba minulý týden ještě dost plodovaly.
Je možné, že když byly 25. července zakrmeny 15 kg cukru, 18. srpna ještě třemi kily dokrmeny, tak že by mohlo být, že všechny zásoby spotřebovaly a na zimu půjdou hladové? Po tom posledním červencovém vytáčení jsme jim ještě nechali v plástech cca. po pěti kilech jejich medu.
Kouknul bych do nich, ale jsem po operaci zlomeného kotníku a tak se jen belhám o berlích. To na případný úprk z dosahu žihadel není ideální
Zdravím. Pokud si nejste jistý, tak si jistou představu můžete udělat jen otevřením horního nástavku, pohledem mezi uličky (jsou tam vidět zavíčkované zásoby?) a případně vytažením jednoho dvou plástů. Taky jim můžete pro klid duše pár kilo přidat jen tak "naslepo". </p><p>
</p><p>
Nicméně já bych se toho nebál. Stát se samozřejmě může kdeco, ale včely si zásoby dlouhodobě ukládají, a důležité je, že je dostaly. Kdybyste jim je dal na jaře, tak by to dopadlo stejně. Je pravda, že když mají hodně zásob, tak se můžou hodně rozplodovat a tím zvýšit spotřebu. Přesto ale včely mají stejný cíl jako vy - jít do zimy s dostatečným množstvím zásob. Já bych jim věřil že si to zařídily dobře ... koneckonců konec července je doba, kdy snůška obecně značně poklesává, takže pokud by těch 18kg měly z přírody a ne z krmení, tak by je stejně nemohly jen tak sníst a počítat s tím, že si to ještě nanosí.
3.10.2018 (11:11) | Vlasta
Děkuji, to co jste napsal je naprosto logické. Není přece možné aby za necelé dva měsíce snědly 18 kilo co jsem jim dal, plus pět kilo co jsme jim nechali. Navíc bydlíme ve čtvrti kde je plno zahrad s trvalkama, tak je předpoklad, že krom pylu nosí stále i nějaký nektar. Nebo myslíte, že ty co se vrací do úlů bez pylových rousek nosí jen vodu, nebo se jen tak proletují?
3.10.2018 (11:11) | Kaven
Tak to nevím :-) Ale pokud ještě něco kvete, tak se dá čekat že i nosí. Ale nosičky vody jsou mezi nimi určitě a pátračky taky.
11.8.2018 (05:07) | Petr Havrda
Dobrý den, máte super webové stránky, člověk se u nich přiučí a příjemně odreaguje. Chtěl bych se zeptat, jak se díváte na problematiku používání léčiv. Používal jsem dosud Gabon, ale uvažuji o používání místo něj kyselinu mravenčí, o které se tvrdí, že je to přírodní látka, což sice je, ale prý to také není příliš vhodná látka a zanechává rezidua. Chtěl bych co nejméně chemie včelkám, ale zase aby je neohrozila varroáza. Jak léčíte Vy? Děkuji za Váš názor.
Zdravím. K problematice léčení se zcela záměrně nevyjadřuju, protože k tomu nejsem fundovaný. Léčím Varidolem stejně jako všichni okolo, a s jinými léčivy neexperimentuju. Takže pokud chcete fundované vyjádření k problematice léčiv, ptejte se někoho jiného. Osobně mám na nemoci a léčení svůj názor, který jsem shrnul tady: http://www.domaci-vcelarstvi.cz/o-vcelach/vceli-nemoci.html . Přesto ale neexperimentuju a dělám to, co je doporučeno, stejně jako bych dělal to, co by mi doporučil lékař, ohledně mého vlastního zdraví.
27.7.2018 (21:37) | Monika
http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs
Dobrý večer, mám úl na přímém slunci , 6 nástavků 2/3 lang. včetně krmného s roztokem. Denně pozoruji dění u oček /v době krmení dvě otevřená ,ostatní na větrání/, nepozoruji, loupež jen zvýšený ruch po nalití roztoku/po 20 hodině/. O to větší šok dnes při kontrole podmetu, který byl zcela pokryt hustou vrstvou mrtvolek. ?!
Napadá mne přehřátí, upracování, loupež, otrava. Naposledy jsem kontrolovala po léčbě formidolem a to je zhruba 15 dní od vyndání desky.
Ještě doplním informaci, mrtvolek bylo včera asi necelý čtvrt litru. Dnes ráno ani jedna na očkách klid a mír včely nosí plné košíčky pylu ze slunečnice a jetele, roztok odebírají. Tak mi to prosím vysvětlete.?! Velice děkuji.
27.7.2018 (21:37) | Kaven
Zdravím. No, tlustá vrstva mrtvolek obvykle značí vymírání včelstva. Důvod těžko říct, ale určitě bych prohlédnul plásty, jestli tam nebude nějaký zřetelný problém. Pokud ne, tak to taky mohl být nějaký jednorázový loupeživý nájezd, který už skončil.
27.7.2018 (09:30) | Zorka
Dobrý den.
...Mám asi hloupý dotaz, ale mám problém s množstvím krmení. Doporučuje se oddělku dodat do zimy cca 20kg /i víc/cukru. Krmím těstem. A tady je ten rozpor. Těsto jim trvá cca 0.5kg 3-4 dny.
Takže 2,5kg balení mají na necelé 3 týdny.
Oproti tomu cukerný roztok vycucnou 2.5kg za3 dny...a včíl mudruj..
Těstem by jsme to asi nestihly. Nebo se těsto počítá jinak?
Nikde jsem se to nedočetla.
Díky za odpověď
Těsto se doporučuje, že mají stálý přísun a nezalijí se, ale
No, velké předzimní krmení se snad vždy a všude dělá roztokem, protože to je nejméně nákladné. Problém s těstem bude asi v tom, že na jeho odebírání potřebují nosit vodu. Z tohoto pohledu je pro včely přirozenější cukrový roztok, protože ten se aspoň podobá tomu, co nacházejí v přírodě (nacházejí řídké sladké roztoky a odpařují si je). Osobně bych si těsto nechal na případné přikrmení na jaře, a krmil je tím roztokem.
Ad stálý přísun - včely si cukrový roztok ukládají do plástů a odtud pak berou. Takže stálý přísun si zajistí tak nějak samy.
24.7.2018 (12:39) | Eva
Dobrý den,
moc děkuji za odpověď. Určitě to tak udělám. A chtěla jsem se ještě zeptat, jestli nechávat při zakrmování očka alespoň jako ventilaci nebo je uzavírat úplně. A pokud ještě můžu :), tak ještě jeden dotaz. Myslím, že mám silná včelstva a vlastně jim teď sundám patro. A jelikož ještě o půlnoci je na česnu živo (předpokládám, že se chladí, ale jistá si samozřejmě nejsem), nemůže se stát, že pokud jim sundám nástavek a dám flašku, že budou mít problém s místem? Ve třetím nástavku jsou totiž rámky se zásobama v podstatě už teď a jelikož jsem nedávala mateční mřížku, na 3 rámcích je i nějaký plod. Pozná se, že je tam nějaký problém? Moc díky
Ventilace se nechat může, ale nemělo by to být průchodné.
Moc jsem nepochopil problém s tím krmením. Chápal bych že na vršek úlu dáte nový nástavek bez rámků, a do něj tu flašku. To by bylo v pořádku, včely budou odebírat a nosit si to do plástů dole. Ale jestli v horním nástavku rámky jsou, tak kam potom dáte tu flašku? Jestli tam bude několik rámků a vedle nich místo na flašku, tak to nedoporučuju, protože se klidně může stát že včely kolem té flašky nastaví divočinu a už ji nevyndáte. Dejte nahoru ještě jeden úplně volný nástavek. A nebo, pokud krmíte lahví s děrovaným víkem obráceným dnem vzhůru. tak můžete nahoru místo střechy dát jen desku s kulatou dírou malinko menší než je ta lahev, a lahev nechávat úplně venku nekrytou nástavkem - hlavou dolů na té díře v desce.
23.7.2018 (12:20) | Eva Rychlá
Ahoj všichni, jelikož včelařím od minulého roku, zatím v tom dost tápu. A tak jsem se chtěla zeptat. Včera jsem vytáčela poslední med. Rámky jsem podle rady dala zpět na 2-3 dny a teď se tedy trošku děsím té chvíle, kdy je budu zase odebírat na zazimování, jelikož jsou včelky dost ostrý. Nicméně. Můj dotaz je jestli by jste mi někdo neporadil, jak nejchytřeji to udělat (strašně oteču po každém žihadle :), a další dotaz jestli když jsem tam dala Gabon, jsem měla vybrat rámek tak, aby zůstalo jen 10. Dočetla jsem se v příbalovém letákuk, že se to má jen odsunout tak, aby tam vznikla 1cm mezera. A můžu to udělat ještě teď před tím než je zakrmím? děkuji předem za rady. Eva
Zdravím. To máte nějak drsné včely, nejsou to ty afrikanizované, co jsou ochotné pronásledovat člověka kilometr daleko? :-) Tak můžete to udělat tak, že rámky (po pár dnech, takže už obrané) jen vytaháte ven bez ometání včel a necháte je položené na trávě. Dojdete si pro ně pak navečer, když už budou včely zalezlé. Druhá možnost je zvednout horní nástavek s těmi prázdnými rámky, strčit pod něj nějakou neprůchodnou fólii nebo desku (ne igelit, něco co neprokoušou), a otevřít horní očko. Navečer včely zjistí že nejsou u plodu a přeletí si do dolní části. A vy pak můžete horní odebrat zcela bez problémů.
Jinak je taky možné plásty příště nevracet, nýbrž je vylámat z rámků, v nádobě zalít vodou a nechat vylouhovat. A tím získat základ na medovinu a nebo medový ocet. Je to způsob, jak zbytky medu na plástech může využít člověk místo včel.
S gabonem vám neporadím, ohledně léčení to chce většího odborníka.
22.7.2018 (19:44) | Zorka
Zdravím.
Ozývám se po dalších dvou prohlídkách úlu, vždy po týdnu.
Rámky 39x27.5.
8x staré nadrátkované rámky,3x volné rámky.
Před týdnem byly všechy staré plástve s plodem a zásobami+ 1 volná stavba už také.Za další týden zbylé volné rámky 1 x ze 3/4 a už se zavíčkovaným plodem a larvičkami, ta poslední zbylá je vystavěná asi 1/2 a už ukládají pyl a sladinu.
Dala jsem dolů nový nástavek.Asi už do zimy bude prázdný, ale jak jsem se zde dočetla ničemu to nevadí a bude připravený na jaro.Včelky už visely v podmetu a já byla nervozní, aby se tam vešly.
Jen jsem musela otevřít česno a zavřít očko.Jinak spodek úplně ignorovaly.
Je to tak, že cca od konce srpna přestane matka plodovat a plástve místo plodu zaplní zásobami?Pak tedy cca koncem srpna budu moci zkontrolovat kolik mají zásob?Je takto oddělek dostatečně silný, aby měl šanci přečkat zimu?
Už bych teď do nich nechtěla vůbec zasahovat .Jen na podzim ještě léčba a kontrola.Je to tak správně?
Přidání nástavku - to je dobře, není důvod nedávat včelám dost místa.
Matka bude plodovat dokud bude nějaká snůška, což bývá obvykle déle než do konce srpna. Konec plodování neznamená že "plástve místo plodu zaplní zásobami". Zásoby už v plástech dávno jsou, a včely je tam ve většině případů nechávají, i když jsou někdy schopné si je přenosit do jiných míst na plástu. Rozumná chvíle kdy kontrolovat množství zásob na zimu je během srpna (lépe na začátku, aby případné krmení bylo do konce srpna hotové). Včely v tu dobu budou ještě plodit a i nosit něco zvenku, ale to nevadí. Když mají na konci srpna dost zásob na zimu, tak je to v pořádku a nic dalšího (kromě toho léčení) není potřeba dělat.
Jinak podle popisu (plně obsazený nástavek 39x27.5) včelstvo určitě dost silné je, myslím že není třeba se bát.
22.7.2018 (19:40) | 22.7.2018 (11:19) Odpovědět # X
Vlasta
Tak máme vytočeno. Letos to bylo první opravdové medobraní. Ze tří úlů skoro dva metráků medu! To bych nikdy nečekal, že bude až tolik.
Začali jsme přikrmovat cukrem. Denně odeberou ze stropních krmítek pět litrů roztoku, tedy tři kila cukru. Kamarád říkal ať jim dáme 15 kilo cukru a víc že ne, že to stačí protože jsme jim ještě tak po pěti kilech medu nechali v plodišti. Dost ale na netu čtu že zakrmují 25 i více kilo cukru.... Myslíte že těch 15 bude stačit? A mám jim to nandat jak to děláme, tedy každý den tři kila (krmítka mají po 24 hodinách vybraná) , tedy po pěti dnech bude zakrmeno těch patnáct kilo a tím to hasne, nebo jim dělat mezi krmením přestávky?
Tak to gratuluju! Já nebudu mít letos skoro nic, protože mám snůšku hlavně z medovice, a ta letos asi vůbec nebyla.
Krmení - Leoš Dvorský změřil, že včelstvo za zimu spotřebuje cca 11kg zásob. Včelař chce mít samozřejmě rezervu, a navíc nikdy není dobře když včelstvo jede "na doraz", takže se dává min. 15kg, často 20kg. Když vy nakrmíte 15kg a 5kg tam už mají, tak by to mělo s přehledem stačit. Potenciálně samozřejmě je možné krmit víc ... ty zásoby se neztratí, včely je budou moct používat klidně i příští rok. Ale nutné to není.
Jestli dělat přestávky - někdo dělá, někdo ne. S přestávkama včely obvykle uloží krmení jinak než bez přestávek (protože plodiště má čas klesat atd.). Některé provozní metody s tím počítají, jiné ne. Rozhodně chyba není ani jedno, včelám bude fungovat obojí.
18.7.2018 (18:17) | Ivo
Mám dotaz :-),
včelařím na volnou stavbu a med získávám vymačkáním. Tento rok se zadařilo, ale 17 kg (jedno včelstvo a mám 4) medu jsem mačkal cca 5 hod a to se mi zdá být neúnosné... Rozhoduji se, že koupím medomet (zatím si zvykám na cenu), ale vy píšete, že bez drátků se plást roztrhne, což by mi nevadilo protože stejně bych ho pak roztavil, jen mi není jasné jestli vytočím med a plást byť nepoužitelný zůstane v kazetě medometu nebo se roztrhá na cucky. Včelařím v NN Optimalu.
Zdravím a gratuluji k prvním úspěchům. Tož - já mám zkušenosti jen s 39x24, a je pravda že nízké nástavky by tam mohly držet lépe. Ovšem 39x24 se bez drátů při vytáčení prakticky jistě vytrhne z rámku. Pokud je to starší tmavý plást (vyztužení zbytky z plodu), tak je docela slušná šance že vytrhnutý plást zůstane pohromadě, a jen se "zakousne" do mřížky medometu. Pokud je to panenský plást, tak ten se hodně pravděpodobně rozdrtí na cucky. Vždycky je to i otázka otáček - čím menší otáčky, tím menší odstředivá síla, a tím větší šance že to plást vydrží. Ale když na to jdete zase moc opatrně, tak toho moc nevytočíte.
Je taky pravda, že plásty postavené kompletně na mezistěně jsou pevnější. Moje včely staví bez mezistěny, takže mám plásty křehčí.
No, měl byste nejlepší buď sehnat starý levný medomet, a nebo poprosit nějakého místního včelaře jestli byste u něj nemohl zkusit vytočit jen pár svých plástů. Na tom uvidíte jestli to bude fungovat nebo ne.
12.7.2018 (11:18) | Zorka
Dobrý den.
Mám doma 14 dni oddělek v rámkové míře 39x27.5 cm.
Minulý týden při prvním "vlezení" do včel jsem jen velmi rychle a neuměle obhlédla, že včely obsedají nebo mají zaplněných 9 rámků z 11.Původní včelař dal do oddělku souše/já chci včelařit volnou stavbou/ a ty jsou pro mne celkem "nečitelné". Rámky, ty moje původní jen s voskovou linkou zůstaly v úle jen 3.Jeden už celý vystavěly/ a to mi majitel oddělku tvrdil, že tohle nejsou schopný vystavět!/, zbývají tedy dva prázdné, úplně na kraji./Jeden jsem přesunula blíž ke středu a zaplněné posunula...
Přiznám se, že při prvním prohlížení jsem nebyla schopná úl pořádně prohlédnout a "přečíst".A teď moje prosba o radu:
1. krmení - krmín roztokem 3:2 , za 2-3 dny vysucnou 5l jako nic.Bojím se , abych je nepřekrmila..koupila jsem už raděj i těsto , chci jim dát raději to, ale kolik? jak často...Nebude jim chybět voda?Čím víc čtu a zajímám se, tím větší guláš ve všem mám...
2.Co dál? Plánuju koncem července dát dolů ještě jeden nástavek .Prázdné rámky s linkou a jen cca 2-3 uprostřed s mezistěnou.Můžu to tak na zimu nechat a už pak do včel nesahat?
Přiznám se, že nechci s včelama v budoucnu moc čachrovat, ale teď mám úlek plnej ošklivých černých souší a těch bych se co nejdříve chtěla zbavit./Je mi jasné, že to bude až během příštího roku/.Můj plán do budoucna je nechat je zimovat na medu, chci aby hlavně opylovaly a prospívaly , o med mi až tak nejde.
3. předpokládám, že na této rámkové míře je jeden plný nástavek na zimu dostačující..ale přiznám se, že nejsem schopná posoudit, co to je plný rámek..když včely obsedají naplno celý rámek?..nebo vyloženě kontroluju obsah / to mi zatím moc nejde/.
Zdravím. Není to nutné. Roj je soběstačný, a očekává že z nuly bude stavět nový úl. Za tím účelem si s sebou nesou včely plné medné váčky zásob, a všechny jsou celé nažhavené stavět. Je to přirozený včelí způsob množení, a tudíž z principu musí být soběstačný.
Určitě ale bude dobrý nápad tak týden po usazení roj zkontrolovat, čistě pro jistotu; protože ne vždycky jde všechno dobře. A v případě potřeby dokrmit.
7.7.2018 (16:34) | Peter
Dobrý deň
Zaujímavá stránka o včelárstve. Som včelár začiatočník, včely mám tretí rok. Prečítal som si len niektoré časti textu. Na niektoré veci mám odlišný názor. Napríklad označenie kráľovnej farebnou škvrnou na hrudníku považujem za veľkú výhodu počas jej života v úli. Čas strávený nájdeným kráľovnej a jej označením je investícia do ďalších rokov. Pre mňa veľmi výhodná.
Ďalšia vec je kontrola úľov každý týždeň počas rojovej sezóny na prítomnosť kráľovských buniek. Čas, ktorý na to miniem mi umožňuje udržiavať prehľad, čo sa v úli deje. Vyletenie roja ma nemôže prekvapiť a oddelky robím až po hlavnej znáške. Ale rešpektujem aj iné názory. A rád sa dám poučiť. S pozdravom Peter Hradil
Promiňte, že mám stále nějaké dotazy, ale učím se za pochodu a věřím, že Vaše odpovědi na ně budou přínosem i pro další přátele včelaře.
Viděla jsem video, kde při vyndavání královny z přidávací klícky která již byla včelami z oddělku zbavena medocukrové zátky ,tak tato královna včelaři ulétla. Zajímalo by mne co se dá v takovém případě dělat a co následně hrozí. Zda odlétne i oddělek, jako roj, nebo zda je šance, že se matka vrátí...
Hmmm ... přidávácí klícky jsou dělané tak, že z nich nakonec (po prokousání delšího medocukrového špuntu) královna sama vyleze. Není potřeba klícku otevírat a královnu ručně vyndávat. Takže tohle mi připadá jako nějaká podivná operace. Nicméně - nedá se dělat nic, královnu nemáte šanci najít. Můžete doufat že se vrátí. Oddělek se rozhodně nezvedne a neodletí jako roj; tvorba roje je dost specifická věc, kterou si včely musí připravovat dlouho dopředu. Oddělek se prostě bude chovat jako kdyby o matku přišel. Bude dál žít bez matky a slábnout, a nakonec se v něm objeví trubčice.
28.6.2018 (15:32) | Monika
http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs
Dobrý den, při medobraní jsem ve dvou zcela zavíčkovaných plástech našla 3 a 2 nevyběhlé včely. Chudinky jsem vyndala z buňky a vrátila do úlu, až na jednu vypadaly životaschopně, ale těžkoříct zda přežily. Jak se to řeší jinak, přežily by medomet v buňce a pak je nechat dovylíhnout? Děkuji
Zdravím. No, sice jsem to nikdy nezkoušel, ale nevěřím že medomet může přežít plod v jakémkoli stádiu vývoje. Ta odstředivá síla je vážně dost velká. Pokud se plod dostane do medometu, tak se to prostě bere že už je po něm. Pokud plásty vytavujete, tak je prostě vytavíte i s červíkama. Pokud je vracíte, tak tam plod obvykle necháte a včely si ho uklidí. Protože typicky jde opravdu jen o pár nedopatřením zapomenutých červíků; neznám nikoho, kdo by dával do medometu plásty které jsou z půlky zanešené plodem.
28.6.2018 (15:28) | 27.6.2018 (22:53) Odpovědět # X
Monika
http://www.domaci-vcelarstvi.cz/navs
Dobrý večer, používám ve svém 2/3 langstrothu hoffmanovi rámky ,které podle mého názoru nejdou srazit k sobě aniž by nehrozilo rozmačkání včel jejich bočními loučkami, které na sebe ve své horní polovině doléhají.Také vzhledem k tomu, že boční loučky jsou zúženy až ve spodní části pod úrovní očka, tak mají včely ztížen vstup do úlu. Je to normální, nebo je něo špatně? Jaké rámky používáte Vy.
Zdravím. Já mám jednoduché rámky s mezerníkovými "špuntíky", kde tenhle problém není. Zato se ale mezerníky zachytávají a zasouvání posledního rámku do úlu je někdy dost divoké, což zase u hoffmanu není. Obecně majitelé hoffmanů chválí hoffmany, zatímco majitelé mezerníků chválí mezerníky. A je to tím, že se každý naučil vypořádat se svými zvláštnostmi, a už mu to nevadí.
Bez vlastních osobních zkušeností můžu říct jen to, že pokud se rámek zužuje až pod úrovní očka, takj mi to opravdu připadá špatné.
Komentáře