Domácí včelařství

Hledání

Aktuality

Počet návštěv od 27.12.2013

statistiky

Komentáře

Autor:
E-mail:
13.9.2020 (15:50) | Hajdalak
Tak jsem si hezky početl a hrrr koupit úl a včely!!!
Dělám si legraci, ale celkem mě to nadchlo. Hlavně bych asi zužitkoval propolis a vosk. Med ani moc nemusím. Vystačím si s dvěma sklenkama na rok. :-)
reagovat
13.9.2020 (20:14) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Tak to je dobře. Přes zimu si to nechte projít hlavou, a na jaře můžete pořídit včely. Držím palce! :-)
20.8.2020 (12:58) | Petr (petrhavrda@centrum.cz)
Dobrý den. Nevíte proč se nesmí používat Formidol41 o teplotě vzduchu víc jak 25°C. Chtěl jsem ho teď dát do úlu, ale teplota je pořád vysoká a do konce srpna asi bude pořád nad 25 °C. Mohu s formidolem počkat až na září, až bude pod 25°C? Anebo formidol letos nedávat a použít v září rovnou gabon, aby byla zimní generace včel ok.. Letos jsem ještě neléčil, včely jsou ok.Děkuji.
reagovat
20.8.2020 (21:04) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. K léčení se zásadně nevyjadřuju, a samozřejmě pokyny výrobce je nutné dodržovat. Nicméně když se podívám sem: https://www.beedol.cz/wp-content/uploads/2019/04/PI_Formidol-41g.pdf , tak tam nic o maximální teplotě vzduchu není. Akorát skladovat by se to nemělo při vyšší teplotě, ale používat se může.
10.8.2020 (13:58) | Milan (milan.roubicek@seznam.cz)
Dobrý den,neví kde jsem udělal chybu,ale letos jsem bez medu .Včelařím v n.v.900 m,vytáčím jen jednou začátkem srpna.Třetí nástavky prázdné a v druhých plod a něco zásob.Co jsem zjišťoval, tak i jiní na tom nejsou lépe.Děkuji za odpověď Milan Krušné hory.
reagovat
10.8.2020 (20:41) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Můžu vás potěšit, že jsem na tom stejně. Letos jsem poprvé za svou včelařskou kariéru nevytočil naprosto nic. Jednak bylo ve druhé půlce sezóny dost špatné počasí, a jednak ani stav okolní lesů moc nenahrává medovici (letos se tu od jara kácí kůrovci). Z ovocných stromů včely docela nanosily, ale po zbytek léta už to jenom jedly.

No, ale přeci jen jsem na tom líp, než řada lidí kteří točí dvakrát. Vytočili ten první med, ale pak jim začala umírat včelstva, protože už neměla co jíst.
11.8.2020 (12:46) | Jiri GrandPa
Já vcelařím u Bratislavy v n. m. 130 metru a taky to letos byla bída. Na jaře ještě bylo něco málo z ovocných stromu, trochu řepky a smitec. Mám nové matky takže když se rozjeli tak to co přinesli stihli sníst. Ani lípa které tu je požehnaně nemedovala. Prý to muže být tím, že jak byly v dubnu mrazy co spalili meruňky tak poškodili i pupeny lip.
Ale nevadí, tento rok byl o rozvoji. Všechny matky z oddelku se úspěšně vrátili ze snubnich letů a kladou na 6-7 ramcich. Krmim až od srpna má zimní zásoby, zato 3x víc než vloni na stejnou váhu úlu.
3.8.2020 (06:22) | Milan (milan.roubicek@seznam.cz)
Dobrý den,prosím o váš názor ohledně vrácení vytočených rámků zpět do nástavku k vylízání.
Děkuji za odpověď.
reagovat
3.8.2020 (07:52) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Je to možné a není to nutné. Je to jeden ze způsobů jak využít poslední zbytky medu, co se nedají z plástu vytočit. Protože by bylo škoda je nevyužít. Můžete plásty včelám vrátit na pár dní, počkat až je vyberou, a pak odstranit. Nebo, pokud to vyhovuje vaší provozní metodě, je prostě vrátíte do včelstva a necháte jim je (a odstranění starých plástů vyřídíte jinak). A nebo je včelám vůbec nedáte, plásty vylámete z rámků, dáte je do nádoby, zalijete vodou, necháte odmočit, procedíte, a máte materiál na výrobu medoviny. To je to, co dělám já, a co se dělalo historicky (kdy se bez rámků plásty nedaly vracet vůbec).

Medovinová varianta je i způsob jak snadno využít melicitózní med ... ale zase to nemusí vyhovovat vaší provozní metodě.
28.7.2020 (08:35) | Dominik (gdzie.info@rzeszow.com.pl)
Váš web je velmi zajímavý, mnoho pozdravů!
http://www.gdzie.info.pl/
reagovat
20.7.2020 (17:24) | Jan (jankrempek@seznam.cz)
zdravim mam dotaz mam uly na rm 39x24 s varoa dnem je tam pod sitem zasouvaci podložka nekteři včelaři ji tam maji jini ne kdy bytam podle vas mela byt a kdy ne děkuji za odpoved
reagovat
20.7.2020 (18:27) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
No rozhodně tam musí být když měříte spad roztočů, např. po léčení. Jindy ... no, na to jsou různé názory. Někdo tam tu podložku nedává ani přes zimu a funguje mu to. Já ji tam mám naopak pořád, protože se mi nezdá že by to nějak zvlášť hrálo roli. Je to jedna z těch věcí, na kterou mají různí včelaři různý názor. V takových případech vám nezbývá než si to vyzkoušet, a pak zvolit variantu která se vám líbí víc.
28.6.2020 (21:51) | Monika (stastnamon@seznam.cz)
Dobrý večer, lze vytočit ze zcela zavíčkovaných rámků nezralý med? Med je řídký a prakticky ihned během několika dnů začal krystalizovat. Děkuji za odpověď.
reagovat
28.6.2020 (21:58) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Jestli to včely zavíčkovaly, tak to bude v pořádku. To znamená, že včely usoudily, že už se to může nechat do zimy a nezkazí se to. Já bych jim věřil, ony na to sázejí svůj život :-) Některé medy jsou řidší a žádné následky to nemá. Zvlášť když to zkrystalizovalo - krystalky cukru z principu nemůžou být moc řídké. Pokud je med normálně "krystalicky tuhý", tak to je další znamený, že je vše v pořádku.
28.6.2020 (23:23) | Monika (stastnamon@seznam.cz)
Děkuji, ještě mám jeden problém. Mám 4 včelstva v 2/3 langstroth,v době medobraní 5 nástavků . Předpoklad 3x plodiště 2x medník. V medníku však bylo plno plodu a med jen na 3 rámcích. Je možné že mají med ve spodních nástavcích tedy pod plodem? A je nějaká šance,že to do druhého medobraní přeskládají, nebo budu muset při posledním medobraní rozebrat celý úl až na dno? Děkuji
29.6.2020 (07:02) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zespoda nahoru to pravděpodobně nepřeskládají. Ono taky není jisté jestli dole vůbec něco je. Letos je problémové počasí, a během deště toho včely ze zásob dost snědí. Takže já bych počkal na pěkné počasí, a pak aspoň jeden úl rozebral až dolů, ať si uděláte představu.
24.5.2020 (07:47) | Ivo (ivo.zeman@outlook.cz)
Dovolím si doplnit poznatek k rojení (původní příspěvek níže 8.5.) Chycenému roji se zdá se daří - staví jak divý.. ale, další týden se včely rojily znovu (ty stejné), ale vytvořily malinký roj jako dětská hlavička, ale ten pak uletěl neznámo kam. Mrknul jsem do úlu a tam bylo jen malinko zavíčkovaného plodu, ale samá sladina a ještě dva matečníky. Nechal jsem to tak, ať si holky poradí... Je to tak normální?
No a předevčírem jsem na stromku objevil roj další a ten se mi podařilo smést do nástavku a zatím vypadá dobře. Samozřejmě nepoznám, ze kterého úlu se vyrojily, ale předpokládám, že je to ten samý, jelikož tam byla 5 let stará matka, takže si myslím, že došlo k totální výměně a přitom místa měli dost.
reagovat
24.5.2020 (07:56) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Mohl to být tzv. poroj. Ve zdrojovém včelstvě se vyrojí stará matka, a zbydou tam matečníky, ze kterých se vylíhne několik matek. Ty si to mezi sebou můžou vyříkat různě, ale jednou z (ne moc častých) možností je, že se některá z nich vyrojí znovu. Já jsem to měl loni poprvé, byl to opravdu takový rojík co by se vešel do dlaně. Pokusně jsem ho usadil do úlu, ale nic z něj nebylo.
24.5.2020 (13:18) | Jiri GrandPa
Tomu opakovanému vyrojení se dá zabránit tak, ze je zakrmite klasickým cukrovým roztokem. 3 litry stačí. Funguje na 95%.
Ten matečník tam nechejte jenom jeden. Pokud dokážete určit který byl zavickovany jako poslední tak nechte ten. Pokud ne tak ten větší.
V každém případě bych tuto matku nahradil jinou, nerojivou. Nebo vylamte ty matečníky a spojte přes noviny s jiným včelstvem.
28.6.2020 (21:27) | Monika (stastnamon@seznam.cz)
Dobrý den, je možné vytočit nezralý med ze zcela zavíčkovaných rámků? Med je řídký vpodstatě ihned začal krystalizovat, bojím se aby se nezkazil.
Medu bylo málo i v medných nástavcích byl plod.
Děkuji
Monika
17.5.2020 (22:53) | miro (miroslav.svitek@parfums.cz)
dobry den, podnetna stranka.

nechcem mudrovat, moje poznamky sa tylaju vyvaru, nie medoviny , ale nasiel som ako ste sa pokusali do medovej vody pridat bielko. ten postup sa pouziva v gastronomii pri cireni vyvaru, takze nieco na tom asi bude. tiez mi to nevyslo, az potom inde som nasiel postup ako na to - bielok sa vmiesava do schladeneho vyvaru a potom sa postupne zahrieva, a pri 65 stupnoch vykoaguluje a naviaze na seba aj proteiny z vyvaru ktore tvorili zakal.

potom sa to cedi cez platno.

ja som to nikdy nerobil, stacilo penu pooberat na zaciatku. v poslednej dobe robim vyvar v konvektomate a robim ho dlho - aj 36 hodin .penu oberat je nepohodlne a som na to lenivy. bal som sa ze zostane zakaleny ale nakoniec ta mutnost vzdy niekam zmizla a vyvar mam cisty.

reagovat
18.5.2020 (08:26) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Díky za info ohledně bílku. Dopsal jsem to do té stránky. Ohledně dlouhého vaření - já mám dojem, že po dlouhém vaření se ten zákal začne naopak usazovat, takže potom stačí nenabrat vývar ze dna. Ono i při mém asi hodinovém vaření na dně něco zůstane, předpokládám že při dlouhém vaření toho bude jen přibývat.
17.5.2020 (07:20) | Martin K. (kral.mr@gmail.com)
Dobrý den,
včera se nám vyrojily včely na vysoký strom. Z větší části jsme roj setřásli a přemístili do připraveného nového úlu. Část roje zůstala na stromě. Po nějaké době jsme zjistili, že se včely vrátily ze stromu i z nového úlu zpět do původního. Dle rady zkušeného včelaře, který nás upozornil, že se může jednat o průzkumný let k budoucímu vyrojení (informovali jsme ho, že na jednom rámku jsou tři zavíčkované matečníky), jsme odebrali z úlu rámek s těmito matečníky a spolu se zásobami umístili do nového úlu pro vytvoření nového oddělku. Byl tento postup správný?
reagovat
17.5.2020 (08:31) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
No, průzkumný let nevypadá jako roj. Jestli je na stromě velká hrouda včel, tak to roj bude. Já bych si zase tipnul že roj při tom setřásání a nebo už předtím přišel o matku. Ale ono je to celkem jedno. Ať nastalo cokoli, řešil bych to stejně jako ten váš včelař. Roj se každopádně nepovedl, ať už z jakéhokoli důvodu, takže bych připravené matečníky využil na oddělek. Je možné že ten zdrojový úl se nakonec stejně vyrojí znovu, ale jisté to není, a ten oddělek je v tomto případě spolehlivější záruka nového včelstva.
11.5.2020 (15:06) | Martin Č. (cermon@centrum.cz)
Dobrý den. Letos se včely chovají divně. Už delší dobu velmi málo staví a co postaví, to ihned zanesou sladinou a matka nemá kam klást. Nemůžu jim dát souše, protože nemám, ale včas dostaly celý nástavek mezistěn, se kterým jsem je seznámil přesunem 2 plodových rámků, ale jediné co udělaly je, že odchovaly plod a další buňky pro matku vůbec nepřipravují. Resp. možná ano, ale hned zanesou. Stejně se chová oddělek a stejně se chová i roj, který jsem si chytil. Místo mají, hlady netrpí, matku na 90% mají taky, kde dělám chybu? Zdraví Martin Č.
reagovat
11.5.2020 (22:03) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Tak to je, pravda, divné, ale kde je ten nástavek s mezistěnami? Protože pokud včely chtějí prostor na plodiště, tak se rozšiřují směrem dolů, a tedy ty mezistěny musí mít tam. Pokud potřebují prostor na zásoby, tak se naopak rozšiřují zase směrem nahoru. Jestli chtějí rozšířit plodiště a volný nástavek mají nahoře, tak jim to na nic není. Hranici mezi plodištěm a zásobami sice mohou postupně přesouvat, ale nemůžou ji přeskočit.

Jinak jestli máte pocit že chtějí prostor na plod a mezistěny mají dole, ale stejně na ně nejdou, Tak jim do plodiště nastrkejte těch mezistěn víc, a plod naopak místo nich. I když včely dolů nepůjdou, tak pořád budou mít kde v plodišti stavět.
11.5.2020 (22:04) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Mimochodem, jste si jistý, že tu matku mají? Je někde v plástech vůbec nějaký nezavíčkovaný plod? Protože to je dobrý indikátor přítomnosti matky.
11.5.2020 (22:12) | Martin Č
Nastavek s mezistenami je jako prvni shora. Ve tretim, tedy uplne spodnim jsou urcite 3 mezisteny a jeden stavebni. Matka tam je, na jednom plastu v prostrednim nastavku byl ostruvek vajicek. Vsude kolem zaneseno. Napadlo me, jestli neprovedly tichou vymenu a nove matce trvalo, nez se rozklade..?
8.5.2020 (21:07) | Ivo (ivo.zeman@outlook.cz)
Dobrý večer všem, dnes se mi poprvé vyrojily jedny včely, které se mi podařilo snad na trvalo, podle vašich rad, děkuji, dostat do nového úlu. Mám NN Optimal, jsou ve dvou nástavcích (zkouším volnou stavbu, takže tam mají asi čtyři souše a zbytek prázdné rámečky). Jaká je péče o roj? Krmit jako oddělek, nebo nechat je "svému osudu"?
Ještě pozn. k předchozímu dotazu: v podmetu nebyly a rojily se.....
reagovat
9.5.2020 (08:15) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. Roj je mnohem samostatnější než oddělek. Například rojové včely si už s sebou nesou jistou várku zásob, takže nejsou okamžitě ohrožené nedostatkem. Pokud není vysloveně špatné počasí a vysloveně nulová snůška, tak si roj všechno zařídí sám. Případným přikrmením nic nezkazíte, ale většinou to potřeba není. Ale rozhodně je dobré si je třeba po týdnu zkontrolovat, a pak po dalším týdnu ... uvidíte jestli staví, kdy začnou plodit, a jestli mají v plástech nějaké zásoby.
27.4.2020 (23:00) | Petr (petrhavrda@centrum.cz)
Hezký den přeji. Jaký máte názor na to, když včely ve dvou nástavcích (39x 24) začínají stavět do podmetu? Je to vždy indikátor toho, že mají v plodišti málo místa a tedy je riziko vyrojení? Před 10 dny jsem prohodil nástavky a přidal mezistěny a odstranil právě divočinu v podmetu. Teď se jen dívám do podmetu, jestli něco zase nestaví, zatím nic v podemtu nebylo. Ale uvědomil jsem si, že nahlížení do podmetu by mohla být dobrá pomůcka, která informuje o situaci včel. Pokud se tam zase objeví divočina, tak to budu považovat za signál rychle udělat místo v plodišti a tím případně zabránit vyrojení. Je to správná úvaha, anebo stavba do podmetu nemusí vždy znamenat, že mají málo místa, či že by rámky pro stavení pud a do podmetu staví zároveň, i když mají třeba mezistěny? Děkuji.
reagovat
28.4.2020 (06:45) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. Tož stavění do podmetu není chyba z hlediska včel - ty prostě využívají prostor který mají. Ale je to chyba z hlediska včelaře, protože divočina v podmetu dost znesnadňuje většinu včelařských operací. Takže pro včelaře je to takový poslední signál "přidej dolů nástavek, nebo se za měsíc dva budeš při práci děsně vztekat". Signál o situaci ve včelstvu ... no, jak se to vezme. Ano, když staví do podmetu, tak to znamená, že chtějí rozšiřovat dolů (plodiště), ale v nástavcích už není místo. Dokud místo v nástavcích mají, tak to nedělají. A nedostatek místa může být impuls k rojení. Na druhou stranu nedostatek místa se může projevit i jinak, a není to jediný faktor který rojení spouští. Takže pokud touto dobou staví do podmetu, tak je to varování, ale na druhou stranu pokud do něj nestaví, tak to zdaleka neznamená že se na rojení nechystají.
22.4.2020 (20:02) | Lukáš (Aiki.tim@seznam.cz)
Ahoj dobrý večer, měl bych dotaz k pokračování z 4.4.2020 (22:37)
Do budoucna všechny své úly převedu na 39x17 kvůli zádům. Nyní jsem měl 39x24. Před týdnem u nás snůška třešně, jablka,světky ,trnky. Včely obsedaly plně 2VN nástavek, v 1VN bylo spousta plodu a byl obsednutý cca ze 70%. Přidal jsem tedy už medník RM 39x17 pouze mezistěny. Protože jak jsem psal, musím přejít na jinou RM a nemám souše. Dnes po týdnu jsem včely kontroloval. Bohužel oba dva nástavky jsou plně zanesené sladinou. Ale mezistěn si témeř po týdnu nevšimli.Přiznám se že je používám rvně v životě, koupil jsem s certifikací BIO bez parafínu atd.... Máte nějaký nápad co bych s tím mohl udělat? Nelíbí se mi že vše v plodišti zanesli sladinou, ale nejdou nahoru. Nebo myslíte ještě pár dní počkat, že při pokračující vydatnější snůšce začnou přenášet nahoru ? MAtečníky naražené na rojení zatím nemají, takže evidentně s místem problém nemají. Ale toto je mi opravdu záhada. Děkuji mnohokrát za radu.
reagovat
22.4.2020 (21:59) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
A nezačaly tam ani stavět? Jestli ano, tak to nakonec obsadí. Jestli ne, tak to je záhada. Mají kam jinam stavět? Nezažil jsem že by se včely mezistěnám vyhýbaly jenom proto, že to jsou mezistěny. Máte tam mateří mřížku? Předpokládám že už nějakou praxi máte takže to říkám možná zbytečně, ale mřížky jsou někdy natolik neprůchodné, že včely prostor nad mini tak nějak neberou za svůj a nepoužívají ho. Jestli mřížku máte, tak ji zkuste dát pryč; jelikož ve druhém nástavku už je nahoře vrstva zásob, tak by to mělo stačit aby plodiště nahoru nepřeteklo i bez mřížky.
21.4.2020 (17:40) | Radovan (uis@seznam.cz)
Dobrý den,když si přivezu nový, koupený oddělek v plemenáčku,mam ho hned přeložit do nová bedny,nebo ho nechat aby si zvykl na nové prostředí a překládat později.Nové prostředí a nová bedna najednou,není to moc? Děkuji.
reagovat
22.4.2020 (07:26) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. Jestli vám budou dělat čerstvý oddělek, tak bych si vzal úl s sebou a nechal si ho udělat přímo do něj. Jestli oddělek už v plemenáčku je, tak ho v něm můžete nějakou dobu nechat, dokud nebude mít nouzi o místo. Nejde ani tak o zvyk na prostředí ... spíš po převozu budou včely vynervované, a jakákoli manipulace s nimi nebude nic příjemného.
21.4.2020 (01:36) | Roman (998@post.cz)
Zdravím, myslíte že je již čas na tvorbu oddělku? Nebo ještě počkat? Včelařím třetím rokem ve 450 mnm, ale oddělek budu dělat prvně. Včely celkem silné, tuto dobu ve třech nástavcích. Děkuji.
reagovat
21.4.2020 (07:34) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Pokud je včelstvo velké, a počasí bude únosné, tak už ho klidně udělejte. Hlavní včelstvo nechcete odebráním oddělku nějak zásadně oslabit ... resp. trochu jo, ale zbytek musí být schopný normálně fungovat.
16.4.2020 (22:31) | Petr (petrhavrda@centrum.cz)
Zdravím Vás, dnes byla na zahradě včela obzvláště útočná a hlídací a to jsem do nich pomalu 14 dní vůbec nešel, tak by měly spokojené. Nevím, jestli je to rozkvetlou hrušní v jejich blízkosti, které se plně věnovaly a kolem které jsem chodil, anebo nedostatkem vody, kterou teď hojně vyhledávají a lítají tu po zahradě, protože dnes jsem třikrát zdrhal ze zahrady, dvakrát do domu, jednou do auta, které jsem měl v tu chvíli blíž než domovní dveře. Pronásledovala mě vždycky jen jedna včela, ale vyloženě vysokým pištivým motorkem a dokonce udělala jeden nálet do okna auta a chvíli ho oblétávala, jak z hororu. Mám jen jeden úl v rohu menší zahrady (200 M2) už dva roky, ale takový útok se mi nikdy nestal, byla to dosud taková fajn symbioza, matka by měla být z předloňska, ty včely kterým jsem udělal po zahradě pítka jsou mírné, když jim dolévám vodu, tak jsem od nich na centimetry a pohoda. Tak si říkám, jestli to byl jen dočasný exces jedné špatně naladěné včely daný například počasím, anebo dát raději úl pryč ze zahrady, protože se na zahradě občas pohybuji s malou dcerkou. Máte dnešní dny také takové hlídačky? Může to být dočasné? vloni se mi to nestalo. Díky.
reagovat
17.4.2020 (08:10) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. Tak může to být tím, že vám vyrostla generace bodavějších včel, protože se matka spářila s trubcem z nějakého jiného agresivnějšího plemene. To by mohlo nastat pokud se vám loni včely rojily, a nebo došlo k tiché výměně matky. Další možnost je, že zemědělci někde v okolí použili nějaký postřik, po kterém včely "zblbnou". Nemělo by to nastat pokud se drží schválených přípravků ve schváleném dávkování, nicméně ne každý to dělá. Tohle se stalo předloni u mých známých, takže mám tendence vinit zemědělce jako první, ale fakticky ty důvody můžou být i jiné. Co s tím ... těžko říct. Pokud je to genetické, tak s tím nic nenaděláte. Pokud za to můžou chemikálie, tak by se to mělo po několika týdnech uklidnit.

Samozřejmě na vině taky může být počasí, ale tyhle "akční" včely obvykle řádí před bouřkou, ne za krásných jarních dnů. Za sebe můžu říct že moje včely se chovají normálně, takže to není celorepublikové.
10.4.2020 (15:23) | Petr (petrhavrda@centrum.cz)
Hezký den přeji, měl bych 4 dotazy k situaci. Dnes jsem už přidal mateří mřížku a medník (tady v zahradě už kvetou druhý den hrušně a třešně, i když teda příjde mi, že na ně včely vůbec nechodí, asi mají někde v okolí v oblibě jiný strom) Dnes jsem pod původní plodiště podstavil nástavek, který byl doposud přes zimu vrchním a byl jsem dost překvapený, že každý rámek (11 rámků) byl už minimálně ze třetiny plný zásob, hojně i zavíčkovaných.Před 14 dny jsem ho kontroloval a nějaké zásoby tam v tomhle vrchním sice byly, považoval jsme je za cukr od zimy, no a dnes v tomhle nástavku byla každá souš plná dělnic a kupodivu i trubců. Takže se tam smíchaly staré zásoby s novými. No dal jsem ho teda úplně dolů pod plodiště se vší tou sladinou, a dva plásty na kterých včely pracovaly (bylo na nich mimochodem fakt hodně trubců, měl jsem za to, že trubci bývají nejraději v plodišti)jsem dal do medníku k prázdným souším, abych tam včely nalákal, otevřel jsem trošku očko, kvůli trubcům. Na uvolněné místo jsem dal mezistěny. Dotaz: 1) Není chyba, že jsem dal nástavek s plástvemi, na kterých bylo hodně nového nektaru dolů pod plodiště? Předpokládám, že si to tam zorganizují a matka začne klást dolů do volných buněk na plástvech s nektarem. dotaz druhý 2) Není chyba nechat v medníku pootevřené očko na jednu včelu kvůli trubcům? Neměl jsem je spíše z těch dvou rámků smést do plodiště (nechtěl jsem je víc nervovat)? Četl jsem, že včely ukládají nektar do tmavých míst, která jsou uzavřena a nejdál od vstupních otvorů, takhle jsem jim ale nechal v medníku otvor, byť malý. 3) Nechtěně jsem porušil při rozebírání divočinu s krásnými macatými larvami. Jde ještě larvy zachránit vložením třeba do podmetu? Poradí si dělnice s nimi? Nebo jsou to ztacené životy? 4)Mohu dát mezistěny, anebo třeba stavební rámek i do medníku? Anebo se upatní jen v plodišti? Děkuji Petr.
reagovat
10.4.2020 (19:20) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. No tak postupně ...
1) No včely obecně chtějí mít zásoby nahoře. Když plodiště "obložíte" zásobami zdola, tak se nebude mít kam rozšiřovat. Osobně bych ty zásoby radši nechal nahoře ... pokud tam těch zbytkových cukrových zásob bylo jen trochu, tak se tak moc nestane. Jestli jich bylo víc, tal bych je umístil třeba na kraje plodiště (a plodišťové plásty posunul dolů).

2) Očko mi taky vrtá hlavoéu a hodlám s tím letos trochu experimentovat. Jakože nechával jsem ho v medníku pootevřené a plus mínus to fungovalo, takže to není zase tak fatální věc (po snůšce z ovocných stromů ho ale doporučuju zavřít, aby to nebyla volná cesta k vykrádání). Ale včely nakonec lezly jen očkama a prakticky vůbec přes česno, takže z hlediska vnitřního uspořádání se to chová jakoby česno bylo výš. V případně medníku dokonce jakoby česno bylo v horní části úlu, místo v dolní. Kdysi se říkávalo že když chceš včelařit na med, dej česno dolů, když na roje, tak nahoru. Takže otevřerné očko nahoře ... no letos otestuju očka pozavíraná, tak uvidíme.

3) Pokud byste chtěl larvy zachránit, tak by se do toho podmetu musely dát hned, teď už jsou patrně mrtvé. Část by jich včely možná ještě dokázaly odchovat, i když velká sláva by to nebyla. Nicméně vyřezávání plodu je zase opatření proti varroáze, takže všechno zlé je k něčemu dobré.

4) Mezistěny i stavební rámky klidně v medníku být můžou. Včely je postaví když budou potřebovat víc místa na zásoby. Je spíš otázka jestli to bude v pořádku z hlediska vaší provozní metody. No, a speciálně stavební rámky by se měly dávat do plodiště, protože smyslem je nechat včely nastavět trubčinu, pokud ji chtějí. Takže prázdný rámek v medníku je sice v pořádku a včely ho využijí, ale neslouží k tomu, k čemu by stavební rámek sloužit měl.
8.4.2020 (19:28) | Petr (petrhavrda@centrum.cz)
Dobrý den, máte prosím zkušenost s převozem včel? Potřebuji příští týden převézt jedno včelstvo, které je ve dvou vysokých nástavcích 15O km od současného místa. Uvažuji, že ho naněkolikrát obvážu provazy pevnými i gumovými a nejraději bych ho dal ještě úl do velké krabice, jestli seženu a povezu ho na zadním sedadle. Uvažuji jet v večer až se setmí, abych měl jsitotu, žeuž budou všechny doma. a cesta bude 3 hodiny. Máte nějaké tipy na co si dát pozor, nebo co jim dát do úlu. Děkuji.
reagovat
8.4.2020 (20:13) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. Můžete jet klidně přes den, pokud někdo v pozdním večeru den předtím pozavírá česna a očka, aby včely ráno nemohly vyletět. Ale jestli se vám chce čekat do noci, tak to jde určitě taky. Převázání nástavků určitě neuškodí, i když jestli úl má falcy, tak to ani není nutné a nástavky drží samy. Spíš si dejte pozor na převrácení celého úlu ... nastrkejte kolem něj třeba nějaké krabice nebo tak něco, aby se nemohl převrátit.

Přes úly jsem přehazoval plachtu. Není to žádná neproniknutelná zábrana, ale včely se většinou drží pod ní, i když nějaká vyleze. No a jinak očka dát na větračku, aby to včelám trochu luftovalo, a to je asi celé. Česno a očka jim otevřete po umístění na cílové místo ideálně někdy navečer nebo v noci, aby vylétly až druhý den.
9.4.2020 (01:06) | Petr (petrhavrda@centrum.cz)
Děkuji moc, budu se tím řídit.
9.4.2020 (01:06) | Petr (petrhavrda@centrum.cz)
Děkuji moc, budu se tím řídit.
7.4.2020 (14:56) | eva (ryeva@email.cz)
Zdravím všechny a chtěla jsem poprosit o radu. Měla bch vytavit rámky, které mám z předešlého roku a kamarádka, která už včely nemá, mi ráda dá i ty, co jí zůstaly, ale je jich docela hodně a minulý rok jsem vytavovala cca 8 rámků asi 14 dní (tedy ne v kuse :D). Přes sítko horkou vodou mi to přišlo nekonečné a přišla jsem asi o 3 hrnce. Zjišťovala jsem na webech možnosti, ale přijde mi, že má každý včelař originál řešení. Nemáte prosím radu na nějaké jednoduché a fungující zařízení? Nerada bych o ten vosk přišla, jelikož ve svých úlech už zavíječe mám. Moc děkuji
reagovat
7.4.2020 (19:53) | Kaven (kavan.petr@seznam.cz)
Zdravím. Jo, každý to dělá jinak. Já nejdřív vosk uvolním z rámků pomocí improvizovaného slunečního tavidla (starý velký pekáč ze školní jídelny, dovnitř pár rámků a přes něj položit sklo). Za letního dne vosk v rámku změkne natolik, aby se dal snadno vylámat, během max. 15 minut. No a na druhou fázi mám velký smaltovaný hrnec, který položím na dvě cihly na ohništi. Do hrnce naházím všechno vylámané voští, přiliju vodu, a topím pod ním tak dlouho, dokud se nevaří. Když se vaří, velkým cedníkem z toho vyberu a vyházím nahrubo většinu nečistot. Pak mám velký kýbl, přes něj dám ten cedník, a přes cedník liju z velkého hrnce všechno co tam je. Cedník se každou chvíli naplní a musí se vysypat. Jakmile všechno prošlo cedníkem dám kýbl někam do klidu a do druhého dne nechám pomalu chladnout.

Vzniklý voskový koláč zespoda oškrabu, a dám ho znovu tavit do hrnce s novou čistou vodou. Znovu to přivedu k varu, tentokrát nechám povařit aspoň půl hodiny, znovu proliju do kýble přes síto, a znovu nechám pomalu ztuhnout. Nečistoty se opět usadí u dna, takže je oškrabu. Kdybych chtěl obzvlášť čistý vosk, tak to můžu ještě jednou opakovat, ale většinou to není potřeba.