Dobrý den. Mírně bych navázal na Iva - mám dotaz na zimování. Často čtu o používání tzv. uteplivek, které se dávají pod strop. A dále se lze dočíst různých způsobů práce s nimi - někdo je má celou zimu, někdo dává až na jaro, aby matka začala dříve plodovat (vychází zřejmě z předpokladu, že se prostor úlu dříve prohřeje) apod. Má to nějaký zásadní význam? Za sebe bych řekl, že nemá...
Zdravím. Coby zateplení to má význam až na jaře, kdy už je dost teplo aby včely rozpustily zimní chomáč, ale ráno bývá dost zima na to, aby včely musely být hodně uvnitř a zahřívat. Zateplení jim potom během chladného rána pomůže udržet teplo v úlu.
Přes zimu to má smysl jako "houba", která saje vlhkost. Taková tlustá vrstva pórovitého koberce je schopná nacucat celkem hodně vody, která potom nevlhčí zbytek úlu a nezpůsobuje plesnivění.
Obojí nicméně není nic rozhodujícího. Důsledky použití nebo nepoužití uteplivky nejsou velké, je to prostě jedna z těch věcí co se můžou ale nemusí dělat.
2.9.2016 (09:20) | Ivo
Zřejmě jsem pozdě přidal horní nástavek a včely už jej nedostavěly (náznaky volné stavby a skoro 2 celé plásty) ani v něm nejsou zásoby. Domnívám se, že by bylo žádoucí je odstranit aby včely neměli nad sebou volné místo - pod stropem bude snad víc teplo (i když píšete, a já s tím souhlasím :-))), že včely nevytápějí celý prostor úlu) a vysrážená voda.
Ono to není tak zásadní rozhodnutí. Já mám včely přes zimu taky v nejvyšším nástavku, na druhou stranu třeba Leoš Dvorský dává před zimou nahoru prázdný nástavek schválně, kvůli lepšímu větrání, resp. cirkulaci vzduchu. Okrajové plásty mají přes zimu tendenci plesnivět, takže ta "vlhkost blízko" není zase jednoznačně dobře. Ten prázdný nástavek plesnivění docela vyřeší, ale lze to řešit i jinými způsoby (otevřeným očkem třeba).
Celkově bych řekl - udělejte to, co se vám líbí víc, včely si s tím poradí v obou případech :-)
2.9.2016 (09:20) | Ivo
Díky... Já jsem si ještě dodatečně uvědomil, že chci zkusit, podle diskusního fóra k volné stavbě, upravit horní loučku na stranách - zkosit a popatlat voskem střed. Už jsme to tu řešili ještě s někým a s vámi e-mailem. Včely totiž začínají stavět od hrany horní loučky a dílo je pak těžko rozebíratelné. Takže ty nástavky budu muset stejně sundat.
Jinak zdravím všechny návštěvníky a samozřejmě i vás :-). Díky
30.8.2016 (11:07) | Martin Čermák
Dobrý den. Mám trochu naivní dotaz... Mám dva oddělky (první včely), budu je zimovat každý jen v jednom nástavku míry 39x24. Obsedají 8 rámků. Intenzívně jsem krmil (roztok 3:2), už odebraly každý oddělek 17 kg cukru (něco spotřebovaly na dostavění mezistěn). Při poslední kontrole jsem zjistil, že ačkoli byly rámky naskládány řádně, vystavené dílo je často vprostřed spojené, takže se nedají rámky samostatně vyndat, aniž by se dílo se zásobami značně nepoškodilo. Může to být způsobeno překrmením? Lze včelstvo vůbec překrmit? Z logiky věci bych řekl, že nikoli, neboť když nebudou potřebovat na stavbu a ukládání zásob, tak včely krmení brát nebudou....?
1) Včely nelze překrmit, a včely budou zásoby nosit pořád, bez ohledu na to kolik jich už mají v plástech, dokud bude co nosit. U lidí se tomu říká "hamižnost", ale u včel "pracovitost" :-) . Včely hromadí zásoby neustále, protože zima je nevyzpytatelná, stát se během ní může cokoli, a přežije jen ten, kdo bude mít dost zásob. Kdyby jim případně do jara zbylo zásob hodně, znamená to pro včelstvo rychlejší start a možnost vybudovat silnější včelstvo. Evoluce prostě včely naučila hromadit co to jde.
17kg krmení je pro jednonástavkový oddělek dost, to by jim mělo stačit na zimu bohatě.
2) Pokud tam včely měly mezistěny, tak nestaví plásty vysloveně napříč, spíš je spojují můstky. Letos už nemáte zapotřebí dílo rozebírat, takže jim to nechte být (rozhodně není dobrý nápad poničit a přeházet plásty před zimou). Příští rok, když bude potřeba plásty vytáhnout, je nejdřív v mezeře prořízněte delším nožem. Na můstky mezi plásty to stačí. Kdyby byly plásty nastavěny vysloveně napříč, tak to už je nejlepší to příští rok zorganizovat tak, aby se všechny příčné plásty propracovaly do medníku (takže je pak najednou odeberete při vytáčení), a nebo naopak dospod (takže je pak na jaře odeberete a zlikvidujete až budou bez zásob a bez včel).
Pro příště aby tam můstky nebyly ... no, někdy to včely prostě udělají i když je všechno dobře. Pokud je můstků vysloveně hodně a ztěžuje to práci, tak bych zkontroloval mezeru mezi rámky (měla by být max. 1cm, radši trochu míň). Normálně se to u rámku zajišťuje automaticky pomocí mezerníků a nebo tvaru rámku; ale můžete mít třeba mezerníky špatně natlučené nebo tak něco.
Taky se mohlo stát, že mezistěny byly zvlněné nebo na koncích ohnuté, takže to včely spojily dohromady. I na to bude platit nůž, a příště dát pozor při natavování aby se to nestalo.
30.8.2016 (11:07) | Martin Čermák
Děkuji za odpověď a dobré rady. Ať se daří!
24.8.2016 (11:32) | Ondra K.
Dobrý den,
měl bych ještě jeden dotaz. U jednoho ze svých včelstev se mi objevilo vápenatění plodu. Co s tím v této chvíli mohu ještě udělat? Před týdnem jsem vyndal Formidol, který tam byl asi deset dní, ale nezdá se, že by to problém nějak vyřešilo. Díky za odpověď.
Tak to bohužel nepomůžu, ohledně včelích nemocí toho moc nevím. Lépe zeptat se jinde.
24.8.2016 (11:28) | 20.8.2016 (19:58) Odpovědět # X
Bačus
Děkuji a přeji hodně zdaru. Chtěl bych ještě zareagovat na dotaz Ondry K. - nezastavěným rámkem chápu ( nevím jestli správně ) že jde o nevystavěnou mezistěnu ?! To dle mě není dobré nechávat nevystavěné dílo mezi zásobami, nemohlo by je to tzv. odtrhnou od zásob když budou v zimním chomáči? nepůsobí nevystavěná mezistěna jako překážka pro posun chomáče? děkuji a přeji hezký podvečer
Pokud je to tak, že nevystavěný rámek nebo mezistěna bude dělat mezeru mezi dvěma jinak používanými plásty, tak to špatně doopravdy je. Přesně jak píšete, v zimě chomáč obvykle nedokáže mezeru přelézt na druhou stranu a dostat se tak ke druhé půlce zásob. Ale Ondra K. píše o situaci, kdy si včely vystavěly kompaktní dílo na 8 rámcích, a pak mají vedle ještě prostor na 3 rámky nevyužitý. A to je v pořádku, tři volné rámky nic neoddělují, znamenají je trochu volného místa vedle.
Jinakl tahle mezera je jedním z důvodů proč by se včelám před zimou nemělo do uspořádání plástů vrtat. Včely si to samy od sebe zorganizují tak, aby přes zimu měly všechny plásty přístupné. Když jim to potom rozházím, můžu tam náhodou vyrobit mezeru (např. vložením plástu sice vystavěného, ale bez zásob), a tím je v zimě odříznout od části zásob. Nedá se předpokládat, že by to člověk zorganizoval líp než včely, jelikož ty mají daleko víc znalostí problému a taky lepší motivaci :-)
18.8.2016 (09:29) | Ondra K.
Dobré ráno,
chtěl bych se zeptat pár dotazů k zimování. Letos budu prvně zimovat. Mám 3 oddělky, každý ve dvou nástavcích 39x24. Nechávám je stavět volné dílo. Některé rámky jsou ještě nezastavěné, některé napůl. Měl bych ještě teď krmit? (p. Dvorský upřednosťnuje krmení skončit nejlépe v červenci). A pokud nakrmím, oni něco prostaví, něco zůstane volné - přeskládávají se jim ty rámky na zimu, aby tam byly jen ty celé, plné zásob? Nebo jim tam může zůstat třeba poloviční plást? A ještě jeden dotaz, kamarád včelař mi chce dát prázdné souše, abych je tam naskládal místo těch prázdných a poloprázdných rámků na zimu, aby byl celý prostor vyplněn. Trochu se tomu bráním, dávat si tam cizí použité souše. Mohou včely zimovat a mít v jednom nástavku třeba jen 8 plástů .. a tři prázdné rámky vedle?
Zdravím. Tož s krmením je to jednoduché - nakrmíte je prostě tolik, aby měly do zimy dost zásob. Jeden plně naplněný zavíčkovaný plást 39x24 obsahuje cca 2kg zásob, no a včelstvo přes zimu spotřebuje 10-11kg, ale pro jistotu se dává víc (aspoň 15kg). Ačkoli se dá předpokládat, že ne zcela rozvinutý oddělek bude mít spotřebu kapku nižší. Takže si snadno můžete spočítat (nebo odhadnout) kolik zásob mají, a tím pádem kolik jim musíte ještě dodat.
Krmit dřív je jistě lepší, ale teď to pořád ještě není tak moc pozdě. Každopádně pokud včely zásob nemají dost, tak je prostě nakrmit musíte děj se co děj, jinak to nepřežijí. V tom případě je lepší pozdě než nikdy. O přeskládání rámků se nestarejte, nechte to na včelách. Ty nejlíp vědí kam si zásoby uložit aby jim to přes zimu fungovalo. Naopak, dodatečným přerovnáním jim můžete jejich systém nevhodně rozházet.
8 rámků a 3 prázdné - ano, lze, včelám volný protor kolem nevadí, protože ho v zimě stejně nevyhřívají, teplo drží jen v rámci svého chomáče. Souše by tam neměly význam, nikdo po nich v zimě nepoleze.
Hodně zdaru!
18.8.2016 (09:29) | Ondra K.
Super, díky moc za rychlou odpověď. Tuhle stránku mám fakt rád, protože tu z toho neděláte žádnou vědu, a jednoduše vždy poradíte. Díky moc a hodně zdaru i Vám.
O.
16.8.2016 (09:25) | Bačus
Zdravim,včelařim už nějakou dobu, ale zajímalo by mě kolik byste dal zimních zásob letošnímu oddělku v jednom nástavku na pěti ,šesti uličkách s max. 8 vystavěnými soušemi, ptám se za známého, osobně bych takové oddělky spojil, ale do toho se mu moc nechce. Dávat teď mezistěny by bylo asi značné podtržení včelstev a upracovávala by se zimní generace včel,že? Děkuji L.B
Zdravím. Tož nepíšete jaký rozměr ty souše/rámky mají. Nicméně plnohodnotné včelstvo spotřebuje za zimu cca 10 - 11kg zásob, pro jistotu se krmí aspoň na 15kg. Slabší oddělek spotřebuje méně, řekněme tak 7-10kg. Podle toho můžete odhadnout kolik zásob by měly mít. Velmi slabý oddělek je pak opravdu lepší spojit, protože to nejspíš stejně nepřežije.
Jinak nikdy jsem si nevšiml že by se včely nechaly nějak "podtrhnout" volným prostorem. Když včely nechtějí, tak prostě nestavějí, i kdyby měly kde. Většinou platí poučka že "včely stavějí když mají snůšku (do toho se počítá i krmení), a nestavějí když nemají". Jakmile včely nemají co nosit, a mají dost prostoru na případný plod, tak stavět nebudou a podtrhnout se nenechají.
12.8.2016 (16:02) | Petr Linhart
Dobrý den,
opět Vás otravuji s žádostí o radu. Jak jsem už dříve zmínil, už nějakou dobu krmím. Teď byl u mě místní včelař (starý pán) a poučoval mě, že dělám hloupost, když cukerný roztok před podáváním včelám uvařím (podávám vychladlý). On prý jen do studené vody namíchá cukr a tak jim to dá. Nerozpuštěný cukr ve sklenici dělá jakýsi filtr, přes který voda prosakuje víčkem a díky tomu to neteče tak rychle. Mě se to ale nezdá, skusil jsem to, ale zdá se mi, že to teče přes ten cukr strašně pomalu (čtyřlitrovou sklenici odebírají již čtvrtý den a jsou v půlce). Otázka tedy je: je tento způsob krmení k něčemu, není lepší cukerný roztok skutečně povařit? Díky. Linhart
Zdravím. Je samozřejmě víc způsobů jak krmení včelám podat. Pokud to jde udělat bez vaření, tak je to jednodušší, ale to je tak všechno - někomu to vyhovuje, někomu ne, možné je obojí. Chyba by byla kdyby váš roztok protekl samovolně z láhve ven aniž by ho včely stihly odebrat; ale pokud se to nestalo, tak je to stejně dobrý způsob krmení jako každý jiný. Já osobně krmím pomocí lavoru s vloženým plovákem ze svazku slámy; na to potřebuju cukr dobře rozpuštěný, a proto vařím.
Jinak pro porovnání - 3l roztoku z lavoru jedno včelstvo odebere za 1 den, pokud je přiměřeně velké a má dost plástového prostoru na uložení (slabému oddělku s málo plásty to může trvat déle).
12.8.2016 (16:02) | Petr Linhart
Dobrý večer, moc díky za odpověď. Petr
26.7.2016 (08:29) | Ivo
Dobrý den,
loni jsem pořídil oddělky, mají tedy rok :-), mám NN. Od cca půlky června jsem v nich nebyl, jedny včely se vypracovaly 4 NN, pak mám 2x 3 NN a jedny jsou nějaké pomalejší ty mají jen 2NN. Ptám se, jestli má ještě smysl odebírat med (nahlížel jsem jen přes fólii a myslím, že tam něco určitě bude) nebo už jim ho nechat na zimu a loupit až příští rok? Těm slabším ještě hodlám dát nástavek dospod, snad to k něčemu bude. Nebo myslíte, že jim měnit matku, když jsou nejslabší nebo je to normální, že jsou o ten jeden nástavek slabší a doženou to příští rok?
Zdravím. No, jestli to byly loňské oddělky, tak letos už jsou v plné síle, tož nějaký med jim vzít můžete. Záleží na vás kolik ... teď už jsou z nich plnohodnotná včelstva, takže můžete odebírat med jak to máte naplánováno. Jen je potřeba případným dokrmením (nebo odebráním menšího množství) zajistit, že budou mít dostatek zásob na zimu. Být vámi, tak jim aspoň něco odeberu, abyste si mohl konečně užít plody svého včelaření. To je totiž taky důležité :-)
Výměna matky - někdo by to možná dělal, já ne. Soudím, že když včely budou mít matku nevýkonnou, vymění si ji samy (rojením nebo tichou výměnou). Včelstvo může být slabší třeba i proto, že ho ostatní vykrádaly ... já bych mu dal ještě šanci.
26.7.2016 (08:29) | Ivo
Děkuji za rady. Snažím se do včel moc nechodit, jen sem tam mrknu shora přes fólii co se děje... To nejslabší včelstvo zkusím ochránit zmenšením česna nebo ho zavřu úplně a nechám jim jen otevřené očko, vůbec mě nenapadlo, že by mohly být loupeny :-).
22.7.2016 (16:50) | Michal
Dobrý den,
rád bych se na Vás zase obrátil o radu nebo aspoň Váš názor.
Loni se nám ve štítě usídlily včely a tak jsem se na jaře,dle Vaších rad, chtěl pokusit včely přemístit. Připravil jsem si mednou krávu, ale včely přes zimu nevydržely, jelikož je zdecimovali myši. Pak mi kamarád sdělil že má roj a jestli ho chci. V té době jsem si pro ně nemohl přijet a tak zůstaly u něho v rojáčku. Pak zase odjel kamarád a tak dal roj do nástavku se dnem a než se vrátil z dovolené tak se včely samozřejmě zabydlely a to jsem si říkal že je na to je přendat do krávy pozdě. Nicméně on trval na tom že si mám roj vzít jelikož on už to takhle těžko stíhá a nemá ani volné nástavky a stanoviště. Vymyslel jsem, že si od něj vezmu rámky a zavěsím je na loučky v krávě s tím že až si postaví v krávě své dílo, rámky, pokud v nich nebude plod, mu příští rok vrátím.Udělal jsem na čisté latě bez vosku oka, na které jsem rámky zavěsil v domnění že vznikne stejná mezera jako v nástavku.Jenže nevznikla, vystavěné plásty v rámečkách byly o něco tlustší a dvě laťky s rámkama se vedle sebe nevešli aníž by se plásty nedotýkaly. Nezbývalo mi nic jiného než mezi ně vložit laťku volnou. Včelky se docela pěkně zabydlely. Po 14 dnech jsem se byl podívat a bohužel, jak jsem se obával,vzniká podivný slepenec. Matka ploduje velmi pěkně jeden ze 4 rámků je skoro plný a v dalších se hromadí zásoby, ale dílo vzniká na laťkách mezi rámečkama. To se pochopitelně při manipulaci s nimi trhá, jelikož ho s těmi rámky spojují. Teď nevím jestli to mám nějak řešit, nebo je nechat být ať vytvoří cokoli hlavně že jim to pomůže přečkat zimu, i když vím že z toho vznikne zřejmě nerozebiratelné dílo a rámky asi už nevrátím, nebo jestli do toho mám ještě zasahovat. Díky za Váš názor.
Zdravím. No, já už bych do toho nevrtal. Vzniklá divočina je samozřejmě nepříjemná, ale stejně teď nemáte šanci situaci napravit aniž byste včelám jejich dílo zlikvidoval. A po pravdě řečeno, ona ta divočina má svoje kouzlo. Plást v rámku je jak když ho dostanete zabalený v krabičce, ale divočina ... to je prostě živelné :-) Letos jim stejně nic brát nebudete, a na jaře můžete celou "divokou" sekci posunout dozadu nadoraz, a dát před ně prázdné laťky. V takovém uspořádání by včely měly divočinu plnit zásobami, a s plodem ji nakonec úplně opustit. Pak budete moct vzít celou divočinu najednou, vymačkat z ní med a tím se jí zbavit. Doufejme, že s přechodem na laťky už začnou stavět kultivovaně.
15.7.2016 (13:58) | Petr Linhart
Dobrý den,
před dvěma dny jsem dostal od starého včelaře jeho včelstvo, kterého se chtěl zbavit (už na to nestačí a včel se postupně zbavuje). Dostal jsem deset rámků s plodem a pět rámků se zásobami, které nevytočil a nechal je včelám. Já jsem to usadil do nového dvounástavkového úlu a doplnil jsem to prázdnými rámky s mezistěnami (v každém nástavku je jedenáct rámků). Teď ale nevím, jestli nemám už začít krmit, včelař co mi to dal tvrdil, že až po dvacátem. Mě se to ale nezdá, nechci aby u mě začínaly oslabené. Co si o tom myslíte? Díky za info. Petr
Zdravím. No jestli tam mají pět plástů s medem, tak v nouzi nejsou, o žádném oslabování nemůže být ani řeči. Krmit na zimu ovšem můžete kdykoli, naopak radši dřív než později (i když 20.7. není nijak pozdě). Včelám je jedno jestli si zásoby na zimu nahromadí na konci léta, nebo třeba na jaře.
Obecné doporučení je, že by krmení na zimu mělo být dokončeno do konce srpna, aby to odpovídalo době, kdy včelám končí i přirozená snůška. Když se termín nestihne tak se z toho nestřílí, ale přesto dřívější krmení je lepší než pozdější.
15.7.2016 (13:58) | Petr Linhart
Moc díky, jen mě ještě zajímá, kdy byste do nich poprvé šel? Nechci je rušit a myslím, že když jim dám tak deset dní od transportu, že by to bylo dostatečné abych i viděl, že matka ploduje (včelař ji neměl označenou a při přendávání jsem i nenašel). Včely ale nosí pyl, tak si myslím, že je vše OK. Myslíte, že tedy deset dnů není moc brzo?
15.7.2016 (13:58) | Kaven
Za 10 dní by matka plodit měla. Pokud to chcete zkontrolovat, tak tahle doba by měla být dostatečná (není důvod proč by matka neměla plodit hned). A i jako doba na uklidnění to stačí :-)
15.7.2016 (13:58) | Petr Linhart
Moc díky, za odpovědi. Petr
15.7.2016 (13:54) | 9.7.2016 (08:00) Odpovědět # X
Mig
Tak jsem si donesl oddelky. Prendal z rojacky do ulu a pridal ramky s kouskem mezisteny nahore bohuzel asi sem ji spatne pridelal horkem se zkroutila a nyni mam nerozebratelna dila mezi nekolika ramky v kazdem ulu. Co by me zajimalo je jestli ted cca po tydnu mam ty krivoty vyndat a dat nove ramky nebo uz je nechat a resit ro az pristi rok. Abych je prilis neoslaboval. Diky
Teď toho ještě asi nebudou mít nastavěno moc, takže pokud to jde aniž bys jim příliš ničil dílo, tak bych to zkusil napravit teď. Většinou se dá plást vytrhnout ze špatného drátku, pootočit a narazit na ten správný nebo tak něco. Ale je potřeba to udělat citlivě, a neničit plod - to je zvlášť u toho oddělku hodně důležité.
No a pro příště, pokud se tohle děje, tak používat proužky mezistěny o něco širší - ty pak líp drží. Až budou plásty starší a budou se odstraňovat, tak stačí ve starém rámku kus plástu u horní loučky nechat, a není potřeba nmatavovat nic.
30.6.2016 (13:10) | fišer
Napište někdo jak správně vkládat do včelstva nově koupenou matku v přepravní klícce. Mohou s ní zůstat doprovodné včelky ??? Nebo je nutno je předem vypustit ??
Někdo radí dát novou matku v klícce na chvilku do ledničky
doprovodné včelky jsou potom pomalejší a snadno se pinsetou vyndají. Nebo se mohou ponechat ? Nejsou potom
Já to dělal jen jednou; sice úspěšně, ale za velkého odborníka se považovat nemůžu.
Tož klícku jsem pověsil drátkem do prázdného rámku, a takto to vložil do úlu. Po jednom dni jsem se tam podíval - úlové včely kolem lezly a řetízkovaly. Tak jsem otevřel vstupní okénka v klícce, takže klícka byla už ucpaná jen medocukrovým těstem, a takto jsem je nechal. Druhý den se úlové včely prokousaly dovnitř, zabily všechny doprovodné včely matky, ale matce nic neudělaly. No a další den už matka vylezla ven a normálně byla přijata.
13.6.2016 (14:55) | Andrea
Léta uvažuji o tom, stát se včelařkou. Článek v Lidovkách s Vaškem Smolíkem moje úvahy nasměroval "alternativním"(po staru) směrem. Sice jsem absolvovala kurz pro začátečníky "klasického" včelaření, ale ten mi pro moje holky, které mám ve 4 úlech- 1 "klasika" se 3 nástavky, 2 košnice bez rámků , jen s loučkami, a jeden paket s 8 loučkami- bude asi platný jak mrtvému zimník. Takže projíždím weby a hledám rady, jak je v tom poměrně malém prostředí příští rok udržet. A narazila jsem na Váš web. Moc se mi líbí a oceňuji , že k včelaření přistupujete se selským rozumem a zkoušíte různé, dnes už alternativní metody sběru medu, vosku, bělení vosku, cukrování proti varroa apod. Já to asi vezmu úplně po staru, nebudu jim brát na zimu žádný med, počkám si do jara a pak jim půlku seberu. A letos je budu ob den cukrovat a uvidíme...
Tak přeju hodně úspěchů! Včelařit je možné lecjak, a i tyhle "staré a překonané" postupy mají něco do sebe. Nakonec je důležité jen jestli to včelaři (a včelám) vyhovuje.
13.6.2016 (14:14) | Lukáš
Ohledně rámků,kdyz udelam na loučce proužek mezistěny tak vcelky budou stavět dolů kolem těch drátku nebo ty buňky zakomponuji do díla,ze se např.v buňkách objeví drátek,ptam se jen proto jestli to má vliv na pozdější manipulaci s tankem třeba v medometu.
Dostaví to tak, že drátek bude zastavěný uvnitř plástu, prakticky stejně jako když je natavená celá mezistěna. Plást je o něco méně masivní než z kompletní mezistěny, ale vytáčet medometem to jde bez problémů.
13.6.2016 (14:14) | Lukáš
Ještě se budu chvilku vyptavat,ohledně úlů,asi zvolím variantu vysokonástavkový,koukal jsem na videa a tam teda povídali o tom jak jednotlivé nástavky přeorganizovavat v průběhu včelařského roku,měl bych se asi toho držet,ale mám obavy že když pak pujdu pro ty (v budoucnu) 2 vrchní nástavky tak mě rupnou záda,páč je to už dost vysoko mě příjde.
13.6.2016 (14:14) | Kaven
Já mám 39x24, to se taky počítá mezi vysoké nástavky. Když je nástavek plný medu, tak je dost těžký, to jo. Ale stařec ještě nejsem a není to pro mě nic fatálního. A je příjemné cítit kolik tam toho včely mají. Jestli se bojíte že bude nástavek moc vysoko, tak si u úlů nechte něco, co si pak při manipulaci s horními nástavky můžete dát pod nohy. Třeba paletu, nebo dvě na sebe, nebo taková ty skládací schůdky co mívají prodavačky v obchodech, nebo tak něco.
12.6.2016 (16:32) | Lukáš
Dobrý den,moc bych vám chtěl poděkovat za tento web,pac mě přijde nejkomplexnejsi co jsem zatím viděl.Jakozto úplný laik bych chtěl začít včelařit,ale znám se tak tomu dám čas do příštího roku a kdyz se me to bude držet stále vrhnu se do toho.Ale už teď vím že pro začátek bude stačit 3 vcelstva(3uly) po 3 nastavcich,co myslíte ?Pokud si rámky udelam jen z přířezů 39x24 a koupim jen nástavky +dna náklady by neměli být moc velké.Je mi jasný že zatím predbiham ale chtěl bych mít jasno.Samozrejme mám dotazů mnohem víc ale to už spíš přes email teda pokud budete chtít.Zatim přeji pěkný den
Zdravím. Rozhodně 3 včelstva jsou tak akorát. Pokud na to teda jdete přes nástavkové úly, tak krom úlů a rámků budete potřebovat aspoň dýmák, rozpěrák a kuklu/klobouk, to už ale jsou malé náklady. No a potom mezistěny a trafo na natavování. Pokud chcete ušetřit, tak budete z mezistěn natavovat jen úzké proužky k horní loučce. A místo trafa používám starý zdroj od notebooku. Jinak je to asi všechno. Do dalšího roku pak budete muset vyřešit získávání medu - tj. jestli odněkud seženete medomet (což může být dost drahé), a nebo se aspoň ze začátku spokojíte s vymačkáváním/vykapáváním.
Jinak dotazy mi klidně i mailujte, tady vedle mého jména by měla být ikonka s adresou.
12.6.2016 (16:32) | Lukáš
A je jedno na kolik rámku si pořídím nástavky?Viděl jsem na 11 a to mi přijde docela dost ze začátku,mohu třeba místo všech 11 dám např. jen 10 či 9?viděl jsem video kde se ukazuje místo trafa použít autobaterii,určitě bych začal pouze proužkama ale vubec nemám šajnu jak to má vypadat,zkusím pohledat na netu.nástroje mám zmáknuté,jako že vím co mám mít,rámky už teď vím že si budu dělat doma.Co se týče medometu tak na netu jsem jich našel spousty už teda použitých ale to nevadí,určitě bych koupil ruční akorád mám strach že si ukroutím ruku:)
12.6.2016 (16:32) | Lukáš
EDIT: ještě se chci zeptat zda u rámku je jedno jestli budu drát protahovat od loučky k dolní nebo přes postranice?A jaký je optimalní počet napnutých drátku?
12.6.2016 (16:32) | Kaven
Počet rámků - je to celkem jedno. Pokud dáte míň než na kolik je nástavek dělaný, tak včely nakonec do volného místa vystaví divokou stavbu. Aby nestavěly, bylo by potřeba dát jim tam místo chybějících rámků nějaký dřevěný hranol nebo tak něco ... ale nemá to smysl. Včelám nevadí když mají kolem sebe víc místa.
Proužek - no jestli si vzpomenu, tak to zítra vyfotím. Ale prostě se mezistěna podélně nožem rozřeže asi na 2cm široké proužky, a do každého rámku se nataví jen ten proužek, hned k horní loučce.
Medomet - medomet na kliku je naprosto v pohodě, točení není nic náročného. Pokud takový medomet dokážete sehnat levně, tak naprosto nemá smysl na začátku investovat do něčeho lepšího.
Rámky - rozhodně tahat mezi horní a dolní loučkou. Když pak vytahujete z úlu plást plný medu přilepený k okrajům nástavku, tak celý rámek drží pohromadě krom hřebíků i ten drát. Při natahání drátu mezi bočnicemi se dolní loučka snadno při vytahování utrhne.
A optimální počet drátků jsou 4, viz tady: http://www.domaci-vcelarstvi.cz/vcelarske-pomucky/prehled-vcelarskych-nastroju/-11-ramky.html
12.6.2016 (10:00) | David
Vaše stránky jsem pročetl naprosto hltavě. Děkuju za ně. Začínám!
Zdravím. Předpokládám že "těstem" (medocukrovým), nikoli "trestem" :-) . Já bych volil vždycky to nejjednodušší - buď plácnout shora na horní loučky, překrýt igelitem a zavřít střechou, a nebo dávat v misce zezadu do podmetu. Se speciálním krmítky žádné zkušenosti nemám.
7.6.2016 (14:37) | 29.5.2016 (22:35) Odpovědět # X
Nemám. Loni jsem neměl žádný roj, letos už asi taky nebude. Na jednu stranu to lze považovat za včelařský úspěch, ale na druhou stranu díky tomu nemám do krávy co usadit. Už i uvažuju o tom, že příští rok nějaké včelstvo naschvál nacpu jen do jednoho nástavku, aby mělo málo místa a vyrojilo se.
7.6.2016 (14:37) | Tomáš
A nemohl by jste si do ní nainstalovat nějaký oddělek?
7.6.2016 (14:37) | Kaven
Těžko, rámky z mých nástavkových úlů do krávy dost nepasují. Nouzově by to asi šlo nějak vymyslet, ale s rojem to bude o dost jednodušší.
26.5.2016 (10:19) | robkod
Dobrý den, prosím o informaci proč jsou některé prázdné buňky na dně pokryty jakýmsi až načervenalým povlakem. Je jich velice málo, ale i přesto mne zajímá, zda je to v pořádku. Moc děkuji za info a velice pěkné počtení na Vašich stránkách.
Tak to netuším ... máte to to vyfocené? Takhle podle vágního popisu se to těžko pozná, může to být cokoli od trochy pylových zásob po zbytek plodu co umřel na včelí mor. Pošlete mi kdyžtak fotku na mail, pokud můžete.
Komentáře